Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niech się stanie światło...

(jp)
Ksiądz Zdzisław Mikołajczyk na sesji Rady Gminy, z lewej Cyryla Kosińska, radna powiatowa
Ksiądz Zdzisław Mikołajczyk na sesji Rady Gminy, z lewej Cyryla Kosińska, radna powiatowa A. Wołosz
Gmina Myszyniec ma kłopot. Proboszcz miejscowej parafii ks. Zdzisław Mikołajczyk poprosił radę i burmistrza o oświetlenie kościoła nocą. Proboszcz osobiście przyszedł w tej sprawie na sesję Rady Gminy.

Moda na oświetlanie zabytków nocą dotarła również do Myszyńca. W drodze z Ostrołęki na północ, podświetlone bryły zabytkowych kościołów wyłaniają się z mroku m.in. w Ostrołęce (poklasztorny i farny), Kadzidle i Baranowie. Instalację służącą do nocnego oświetlania zabytkowych murów posiada również myszyniecka kolegiata. Instalacja kilkakrotnie świeciła i kościół wyglądał naprawdę imponująco. Teraz jednak znów pogrążony jest w ciemnościach, bo oświetlenie sporo kosztuje. Dlatego ksiądz proboszcz oficjalnie poprosił gminny samorząd o podłączenie kościelnej instalacji do miejskiej sieci energetycznej.
- Poprzez podświetlenie kościoła ranga Myszyńca wzrośnie - dowodził ks. Mikołajczyk. - Czym więcej możemy się pochwalić w Myszyńcu? Tylko kościołem.

Burmistrz przeprowadzi wywiad

Okazuje się, że kościół za pieniądze podatników oświetlić jest niełatwo.
- Rozmawiałem z radcą prawnym i otrzymałem taką opinię, że gmina może oświetlać tylko swoje ulice i place - burmistrz Bogdan Glinka powątpiewał w prawną możliwość oświetlenia kościoła. - Nie jestem przeciwny oświetleniu kościoła, ale w myśl obowiązujących przepisów nie bardzo mogę podjąć taką decyzję. Ale jeżeli rada zobowiąże mnie do tego, będę miał podstawę na piśmie, żeby to oświetlenie podłączyć.
Rada jednak nie paliła się, żeby zaświecić lampy na kościelnych murach.
- Podjęcie nielegalnej uchwały, która może zostać uchylona przez wojewodę, naraża gminę na złą opinię. I bez tego o gminie pisze się źle - oświadczył radny Adam Andrzejczyk.
- Nie ma radczyni prawnej, nie możemy się skonsultować, nie głosujmy więc nad tym - apelował z kolei radny Jan Prusaczyk.
Do dyskusji włączyli się również nie radni.
- Jakie koszty gmina poniesie oświetlając kościół? - pytała lekarka Lucyna Zalewska, była radna. - Czy gminę na to stać w obecnej trudnej sytuacji finansowej?
Gmina Myszyniec straciła 400 tys. złotych, ponieważ Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska odmówił umorzenia połowy pożyczki na budowę kanalizacji, a wojewoda dopomina się zwrotu 660 tys. zł dotacji na budowę zalewu, ponieważ pieniądze zostały źle wydane.
- To parafianie powinni sfinansować oświetlenie kościoła - podsumowała doktor Zalewska. - Parafię na to stać!
- Jak proboszcz wieszał satelitę na wieży, to nie gadał nam ile za to dostał pieniędzy. Niech z tej satelity zapłaci za oświetlenie - krzyknął ktoś z ław dla publiczności.
W tej tajemniczej wypowiedzi chodzi mniej więcej o to, że na kościelnych wieżach wiszą nadajniki sieci telefonii komórkowej, za co tylko jeden z operatorów płaci parafii 350 dolaró, ile drugi nie udało nam się ustalić.
Tymczasem powiatowa radna z okręgu myszynieckiego Cyryla Kosińska oświadczyła, że jednak to gmina powinna sfinansować podświetlenie kościoła.
- To sprawa wszystkich mieszkańców, a nie tylko parafian zawyrokowała. - Wszędzie się podpieramy tym kościołem: na zdjęciach na kalendarzach.
Według wyliczeń proboszcza prąd zużyty do podświetlenia bryły kościoła kosztuje ok. 20 zł dziennie, czyli ok. 600 zł miesięcznie.
Po długiej dyskusji radni jednogłośnie upoważnili burmistrza do zbadania możliwości sfinansowania przez gminę oświetlenia kościoła, czyli do czegoś, co burmistrz może zrobić bez upoważnienia rady.
- Może oświetlenie sfinansowałby konserwator zabytków? Powinien mieć na to środki - liczy radny Andrzejczyk.

Konserwator nie ma pieniędzy

Elżbieta Olejak, kierownik ostrołęckiej delegatury Wojewódzkiego Biura Ochrony Zabytków, mówi z kolei, że pieniędzy takich nie ma.
- Do obowiązującej od 17 listopada ustawy o ochronie zabytków nie zostały jeszcze wydane akty wykonawcze - mówi Elżbieta Olejak. - W ciągu pół roku powinno zostać wydane rozporządzenie w sprawie dofinansowywania prac konserwatorskich. Nie sądzę jednak, aby przy obecnym braku pieniędzy na znacznie poważniejsze potrzeby, uznano za pracę konserwatorską podświetlenie murów nocą.
Z rozeznania Elżbiety Olejak wynika, że obecne podświetlenia zabytkowych kościołów w naszym regionie finansowane są wspólnie przez parafie i przez gminy. Samorządy, jeśli chcą dofinansować podświetlenie kościoła, przeważnie znajdują jakąś formułę, by było to zgodne z przepisami.
Nowe przykazanie kościelne, które obowiązuje wiernych od 30 listopada brzmi: "Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła". To wierni mają obowiązek łożyć na utrzymanie Kościoła a nie państwo. O samorządach nic nie napisano, jak również o podświetleniu świątyń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki