Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wiadomo, gdzie spoczywają. Odsłonięto tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym

(mb)
Kwiaty od samorządowców składa burmistrz Marek Młyński z Broku.
Kwiaty od samorządowców składa burmistrz Marek Młyński z Broku.
W lesie tuż przy szosie z Małkini do Broku, w pobliżu wsi Glina, zebrała się spora grupa ludzi.

Przyszli lub przyjechali, aby uczcić pamięć trzech Żołnierzy Wyklętych i odsłanić poświęconą im tablicę.

Miejsce na tablicę wybrano nieprzypadkowo. Nie wiadomo, gdzie spoczywają ciała Żołnierzy Wyklętych, ale wiadomo, że miejsce, gdzie ich upamiętniono, jest cmentarzem. Najstarsi mieszkańcy okolic twierdzą, że z pokolenia na pokolenie przekazywano im opowieść, że spoczywają tam żołnierze napoleońscy.

Na tym cmentarzyku na pewno też spoczywają żołnierze z okresu I wojny światowej, prawdopodobnie rosyjscy.

W ubiegłym roku Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka przy udziale lokalnych przedsiębiorców uporządkowało ten teren. Ustawiono tam także trzy drewniane krzyże i kamienną tablicę z napisem.

Tablica pamiątkowa poświęcona Żołnierzom Wyklętym stanęła opodal krzyży i odsłonięto ją 13 kwietnia. To także inicjatywa Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Leśników zainspirował jednak ks. Jarosław Hrynaszkiewicz - proboszcz parafii w Broku, który w ubiegłym roku, na mszy w kościele w czasie Brokowskiego etapu Rajdu "Szlakiem Żołnierzy Wyklętych", wspomniał o nich. Oni to: kpt. Stanisław Pieszkowski ps. "Bomba", por. Hieronim Piotrowski ps. "Jur" oraz Jan Kmiołek ps. "Wir".

Kpt. Stanisław Pieszkowski działał na Ziemi Ostrowskiej do lipca 1946 roku. To on skonsolidował konspirację z żołnierzy obwodu AK "Opocznik" po fali aresztowań dokonanych przez NKWD jesienią 1944 roku. Przeniesiony został potem do olsztyńskiego inspektoratu WiN, ale trafił w ręce UB i 18 stycznia 1947 roku został zakatowany podczas przesłuchania.

Por. Hieronim Piotrowski był następcą kpt. Pieszkowskiego. Jego zasługą było, że obwód ostrowski WiN stał się jednym z najlepszych w okręgu białostockim. Zginął 17 stycznia 1947 roku podczas obławy na terenie pow. węgrowskiego.

Jan Kmiołek był w czasie okupacji żołnierzem AK, po wojnie WiN i ostatnim partyzanckim dowódcą w Puszczy Białej. Walczył na terenie trzech powiatów (także wyszkowskiego i pułtuskiego) do 27 sierpnia 1951 roku. Wydał go ubecki agent. Po aresztowaniu skazano go na 28-krotną karę śmierci. Wyrok wykonano 7 sierpnia 1952 roku w więzieniu na Mokotowie.

Organizatorami uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Żołnierzom Wyklętym byli: Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, samorząd gminy Brok, parafia w Broku, Zespół Publicznych Placówek Oświatowych w Broku i Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrowskiej. Wśród gości byli m. in. poseł Henryk Kowalczyk, starosta Zbigniew Kamiński, Wojciech Fonder - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, płk Zbigniew Zieliński i mjr Mieczysław Orzełek - przedstawiciele środowiska Żołnierzy Wyklętych. Wszystkich powitał Marek Młyński - burmistrz gminy Brok.

Więcej przeczytasz o tym w następnym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki