Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie umiemy robić zakupów, więc marnujemy jedzenie. Nowe badania Banków Żywności o naszych zakupach

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Nie planujemy zakupów i wyrzucamy jedzenie
Nie planujemy zakupów i wyrzucamy jedzenie Pixabay
Aż jedna trzecia wyprodukowanej żywności ląduje w koszach na śmieci. Jak wynika z nowych badań, to efekt m.in. tego, że nie potrafimy odpowiedzialnie kupować jedzenia.

Jak wynika z Programu Racjonalizacji i Ograniczania Marnotrawstwa Żywności tylko co czwarty Polak od czasu do czasu kupuje tzw. brzydkie produkty. Są to np. warzywa i owoce oderwane od kiści albo żywność w zniekształconych opakowaniach. Nie jest to jedyny problem - najważniejszy kłopot polega na tym, że nie potrafimy robić zakupów spożywczych.

- Tylko 41,9 proc. Polaków sprawdza zawartość lodówki przed wyjściem na zakupy - czytamy w wynikach z badań.

To z kolei oznacza, że kupujemy zbyt dużo żywności, a to czego nie zdążymy zjeść, wyrzucamy do śmieci. A to oznacza także ogromne ilości straconej wody i energii. Z wyliczeń naukowców wynika, że jeśli wyrzucimy kilogram ziemniaków, to zmarnujemy 300 litrów wody, a jedna wyrzucona kanapka z serem to zmarnowane 90 litrów wody.

Na ten problem zwracają uwagę także pracownicy Banku Żywności w Łodzi. W niektórych restauracjach przy ul. Piotrkowskiej oraz w Manufakturze można znaleźć plakaty i ulotki, które podkreślają problem marnowania żywności.

Skala marnowania jedzenia byłaby jeszcze większa gdyby nie współpraca Banku Żywności z Łodzi z dużymi sieciami sklepów, które przekazują żywność o kończącej się dacie ważności. Bank Żywności w Łodzi porozumiał się ze 110 sklepami, które należą do takich sieci jak: Biedronka, Auchan, Tesco, Kaufland, Makro oraz z siecią restauracji KFC. Odbierana jest także żywność z krótką datą ważności od jednego ze sklepów Carrefour w regionie.

Te sklepy przekazują ok. 70 ton żywności miesięcznie. Trafia ona do ok. 50 tys. najuboższych mieszkańców naszego województwa. Dzieje się to z kolei za pośrednictwem różnych fundacji i organizacji, do których zgłaszają się potrzebujący. To pracownicy tych fundacji odbierają jedzenie bezpośrednio do sklepów, a następnie albo wykorzystują ja do przygotowania różnych dań w jadłodajniach i na stołówkach lub przekazują nieprzetworzoną do samodzielnego wykorzystania. Bank Żywności w Łodzi jest przygotowany na odbiór miesięcznie nawet stu ton artykułów spożywczych ze sklepów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie umiemy robić zakupów, więc marnujemy jedzenie. Nowe badania Banków Żywności o naszych zakupach - Dziennik Łódzki

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki