„Nie udostępnimy danych mieszkańców Poczcie Polskiej” – mówią włodarze niektórych miast i gmin

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Niektórzy włodarze miast i gmin publicznie zadeklarowali, że nie spełnią prośby Poczty Polskiej

23 kwietnia Poczta Polska rozesłała do samorządów miast i gmin w całej Polsce maile z prośbą o przekazanie danych osobowych mieszkańców mających prawo wyborcze. Ma to związek z planowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi, które z powodu pandemii koronawirusa mają się odbyć drogą korespondencyjną.

W naszym regionie negatywną opinię w tej sprawie publicznie wyrazili włodarze dwóch miast i dwóch gmin (jeden wójt zrobił to już po opublikowaniu tego tekstu).

Łukasz Kulik: Miasto nie udostępnia

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik odpowiadając na pytanie jednego z internautów w tej sprawie odpowiedział:

"Miasto nie udostępnia danych mieszkańców Poczcie Polskiej"

Tadeusz Ciak: Miasto nie przekaże danych wyborców

Na swoim profilu FB Tadeusz Ciak, burmistrz Makowa Mazowieckiej opublikował oświadczenie, w którym stwierdził:

„W związku z brakiem podstaw prawnych informuję, że Miasto nie przekaże danych wyborców Poczcie Polskiej. Na dzień dzisiejszy Maków Mazowiecki realizuje zadania wspólnie z Państwową Komisją Wyborczą”.

Bartosz Podolak: Prawo nie pozwala wydać mi dokumentów

Znacznie szerzej wypowiedział się o tym na swoim profilu FB Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń:

„Postanowiłem, że w takich przypadkach, aby nie mnożyć pytań i uciąć spekulacje, będę publikował krótkie odpowiedzi naszym mieszkańcom.
Odpowiedź jest tu prosta. Nie stoję ponad prawem, ale na dzień dzisiejszy prawo nie pozwala mi wydać dokumentów, zawierających dane osobowe moich mieszkańców na wniosek podmiotu, który nie posiada do tego stosownej legitymacji. Zaznaczam, że nie chodzi o moje zdanie, moją opinię czy też poglądy. Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców i szacunek do prawa. Do wydawania jakichkolwiek danych osobowych podchodzimy ze szczególną pieczołowitością. Mieszkańcy muszą czuć się bezpieczni i mieć poczucie, że gmina czuwa nad ich dobrem.
Pytanie, czy kiedyś udostępnimy takie dane podmiotowi jakim jest Poczta Polska? Tak, jeżeli prawo będzie tak stanowiło. Jeżeli wszystko będzie zgodne z przepisami, jakie znamy. Jeżeli będzie bezpieczne dla mieszkańców i nie będzie narażało na jakikolwiek uszczerbek. To rzecz istotna, to rzecz ważna i odpowiedzialna.
Dotychczas wezwanie poczty, opinia wojewody, czy nawet zapis konferencji prasowej premiera, prawa nie stanowią. Prawo to ustawy, rozporządzenia i uchwały”.

Dariusz Łukaszewski: Nie wyraziłem zgody na przekazanie spisu wyborców

Już po opublikowaniu naszego tekstu, na swoim profilu zabrał głos Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło:

„Szanowni Państwo, po kilku telefonach, postanowiłem krótko skomentować problem przekazywania spisu wyborców. Otrzymaliśmy pismo z Poczty Polskiej, bez podpisu elektronicznego, którego treść, a właściwie zalecenie wydania spisu wyborców, w żaden sposób nie mieściło się w ramach obowiązującego prawa. Nie wyraziłem zgody na przekazanie Poczcie Polskiej spisu wyborców mieszkających na terenie Gminy Kadzidło. Spis ten zawiera wszystkie istotne dane osobowe wyborców. Sytuacja jest nerwowa, mało czytelna. Mam nadzieję, że będziemy mogli działać zgodnie z prawem, i nie narażać mieszkańców ani na utratę danych osobowych, ani na utratę zdrowia. O rozwoju sytuacji będę Państwa na bieżąco informował. Chcę pozostać lojalnym wobec obowiązującego prawa, mieszkańców oraz własnego sumienia”.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie