MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko mgła mózgowa i chroniczne zmęczenie. Brytyjscy naukowcy wykryli kolejne objawy u osób, które przebyły Covid-19

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Coraz dłuższa staje się lista objawów stwierdzonych u osób, które przeszły Covid.
Coraz dłuższa staje się lista objawów stwierdzonych u osób, które przeszły Covid. Pixabay
Brak smaku czy chroniczne zmęczenie to jedne z podstawowych objawów po przebyciu Covid-19. Ale badania brytyjskich naukowców wykonane na ponad dwóch milionach osób - wydłużyły znacznie listę dolegliwości. Wśród nich jest wiele niepokojących objawów.

U osób długotrwale cierpiących na COVID-19 wykryli kolejnych 60 objawów – w tym wypadanie włosów i niski popęd seksualny.
Wykorzystując wyłącznie pacjentów nie hospitalizowanych, zespół zidentyfikował trzy kategorie odrębnych objawów zgłaszanych przez osoby z uporczywymi problemami zdrowotnymi po zakażeniu. Grupy te obejmowały objawy ze strony układu oddechowego, problemy ze zdrowiem psychicznym i poznawczym oraz szerszy zakres objawów związanych z COVID-19.

Choć najczęstsze objawy to utrata węchu, duszność, ból w klatce piersiowej i gorączka, zespół odkrył również pacjentów z amnezją, nietrzymaniem stolca, zaburzeniami erekcji, halucynacjami, obrzękiem kończyn i apraksją (zaburzenie neurologiczne, które powoduje niezdolność bądź trudność w wykonywaniu znanych nam czynności na polecenie (np. skorzystanie z nożyczek).

Badanie to potwierdza to, co pacjenci mówili lekarzom podczas pandemii, że objawy długiego COVID są bardzo szerokie i nie mogą być wyjaśnione przez inne czynniki, takie jak czynniki ryzyka związane ze stylem życia lub przewlekłe schorzenia – mówi autor badania Dr Shamil Haroon, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Birmingham.

- Zidentyfikowane przez nas objawy powinny pomóc klinicystom i twórcom wytycznych klinicznych poprawić ocenę pacjentów z długotrwałymi skutkami COVID-19, a następnie rozważyć, jak najlepiej radzić sobie z tym obciążeniem objawami - dodał.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie tylko mgła mózgowa i chroniczne zmęczenie. Brytyjscy naukowcy wykryli kolejne objawy u osób, które przebyły Covid-19 - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki