MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie pokazali swoich kont

(jp)
Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce prowadzi postępowanie w sprawie niezłożenia na czas sprawozdań finansowych przez komitety wyborcze startujące w wyborach samorządowych.

W ubiegłym tygodniu zastępca wojewódzkiego komisarza wyborczego, zajmujący się częścią Mazowsza obejmującą z grubsza byłe województwo ostrołęckie, zawiadomił Prokuraturę Okręgową o tym, że kilka komitetów nie złożyło na czas sprawozdań finansowych. 29 kwietnia prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie.
Szczegółowe informowanie o pieniądzach wydawanych na kampanię to wymóg ordynacji wyborczej. W sprawozdaniu finansowym muszą się znaleźć wszystkie dochody i wydatki komitetu poświadczone oryginalnym rachunkiem lub wyciągiem bankowym. Dochód komitetów mogły stanowić tylko wpłaty od osób fizycznych. Jedna osoba mogła maksymalnie wpłacić 11,4 tys. zł i to przelewem, nie z ręki do ręki. Komitety musiały dostarczyć listę takich darczyńców oraz historię rachunku bankowego.
Termin rozliczania się z kampanii wyborczej minął 27 stycznia. Do 10 lutego czas miały te komitety, których kandydaci w drugiej turze walczyli o fotel wójta czy burmistrza.
Za niezłożenie na czas sprawozdania grozi w myśl ordynacji grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat dwóch.
Postępowanie prokuratorskie objęło siedem komitetów wyborczych z naszego regionu: Koalicję dla Ostrołęki, Wolnych Demokratów z Małkini, komitet nr 12 z Szulborza Wielkiego, Nasze Krasne i Komitet Spółdzielczość z Krasnego, komitety Niezależni i Wolna Gmina z Rząśnika. Prokuratura zbada równieżsprawozdanie Samorządowego Centrum Miasta i Gminy Chorzele, którego dokumenty finansowe wojewódzki komisarz wyborczy odrzucił.
- Zastanawialiśmy się początkowo czy spraw poszczególnych komitetów nie przekazać właściwym miejscowo prokuraturom rejonowym do rozpoznania w pojedynczych postępowaniach - powiedział nam prokurator okręgowy w Ostroęce Adam Kolbus. - Ostatecznie zdecydowałem jednak, że dział śledztw w Prokuraturze Okręgowej poprowadzi w sprawie braku sprawozdań finansowych komitetów wyborczych jedno wspólne śledztwo.
Działy śledztw powstały przy prokuraturach okręgowych w całym kraju w marcu tego roku. Zajmują się szczególnie skomplikowanymi sprawami lub przekraczającymi zasięgiem obszar jednej prokuratury rejonowej.
Do problemu sprawozdań finansowych komitetów wyborczych powrócimy w kolejnych wydaniach TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki