Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dla funduszu sołeckiego. Gmina Kadzidło nie wydzieliła części dla wsi z budżetu

Anna Wołosz
Anna Wołosz
Gminy w powiecie ostrołęckim przyjęły możliwość wydzielania z budżetu funduszu sołeckiego. Poza Kadzidłem. Taką decyzję radni podjęli jeszcze w 2014 roku, teraz ją podtrzymali. Przyjęli za to nowe ustalenia, co do użytkowania świetlic wiejskich.

Sesja rady gminy, na której omawiano te tematy, odbyła się 26 marca.

Podtrzymuję stanowisko sprzed 5 lat: w naszej sytuacji lepiej nie mieć funduszu sołeckiego

– mówił wójt Dariusz Łukaszewski. Radni się z nim zgodzili.

Przypomnijmy: fundusz sołecki w formie dzisiaj stosowanej ustawodawca zaproponował w 2014 roku. Niemal wszystkie gminy w powiecie ostrołęckim przyjęły możliwość wyodrębnienia z budżetu części, którą dysponuje rada sołecka. Wysokość zależy od liczby mieszkańców. Gmina Kadzidło wówczas jako jedyna funduszu nie wprowadziła. Sołtysi mniejszych miejscowości utyskiwali, że stracą, a zyska Kadzidło, Dylewo, Chudek i Wach. Ponadto przy wydawaniu pieniędzy z funduszu jest dużo pracy, a ludzie i tak potem mają pretensje. Doszło do precedensu: przewodniczący rady poprosił sołtysów o głosowanie i wynik został wzięty pod uwagę przy uchwale. Byli przeciw.

Jak udostępniać świetlice

Nadal tak jest. Podczas ostatniej sesji temat wrócił. Najpierw rozmawiano o świetlicach wiejskich. Wszystkie, które istnieją w gminie, zostały wyremontowane, począwszy od roku 2010. Pieniądze pochodziły z funduszy unijnych. „Najmłodsze” wyremontowane świetlice własnie skończyły 5 lat. Do tego momentu nie wolno ich było użytkować za pobraną opłatą. I tak, oczywiście, były udostępniane mieszkańcom na urodziny, chrzciny czy stypy, ale użytkownicy nie mogli za to zwyczajnie zapłacić. W zamian np. kupowali naczynia. Teraz zostanie zrobiony porządek.

– Odbędzie się spotkanie dla sołtysów, żeby szukać razem sposobu ujednolicenia korzystania ze świetlic – mówi wójt. – Jeśli chodzi o zebrania wiejskie, festyny, nic się nie zmieni. Chodzi o uroczystości rodzinne i spotkania komercyjne.

Jak to będzie działać: wynajmujący wniesie do budżetu gminy ustaloną, jednolitą opłatę. Sołtys będzie otwierał i zamykał oraz ogólnie dbał o świetlicę, za co otrzyma rekompensatę.

Wracając do funduszu sołeckiego: radni zgodzili się z wójtem, który mówił, że w obecnej sytuacji przygotowań do dużych inwestycji gmina powinna inaczej gospodarować pieniędzmi.
– Przykładem jest duża droga, którą chcemy budować wspólnie ze starostą: Gleba – Chudek – Kierzek, to koszt 1,7 mln zł. Fundusz solecki tych trzech miejscowości razem wyniósłby 70 tys. zł.

O tym, co się dzieje w gminie Kadzidło, pisaliśmy również tutaj: Podwyżka dla wójta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki