MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą się uczyć w powiecie

(mb)
Z roku na rok rośnie liczba absolwentów gimnazjów, którzy nie chcą uczyć się w swoim powiecie. W tym roku zdecydował się na to już co czwarty uczeń z pow. makowskiego.

Przed rokiem 122 absolwentów gimnazjów z pow. makowskiego kontynuowało naukę w szkole średniej poza granicami powiatu. Stanowiło to niespełna 15 proc. wszystkich absolwentów.
W tym roku szkolnym liczba uczniów, którzy zdecydowali się na szkołę średnią poza powiatem, wzrosła do 188. To już ponad 26 proc. absolwentów.
Aż 45 absolwentów gimnazjum z Krasnosielca wybrało szkołę średnią poza swoim powiatem. W gminie Płoniawy takich osób było 37, w gminie Sypniewo - 36, w gminie Karniewo - 23, w gminie Młynarze - 17, w gminie Różan - 16.
Dyrektorzy szkół z powiatu makowskiego zastanawiają się, dlaczego część uczniów wybiera szkoły spoza powiatu. Myślą też nad tym urzędnicy ze starostwa. 9 stycznia po raz pierwszy zaproszono do Starostwa Powiatowego dyrektorów gimnazjów z całego powiatu.
- Nie ma żadnych powodów, żeby absolwenci gimnazjów kontynuowali naukę poza naszym powiatem - twierdzi wicestarosta Janusz Gójski. - Nasze szkoły są dobrze wyposażone, uczą w nich dobrzy nauczyciele. Zdajemy sobie sprawę, że z gmin leżących na krańcach powiatu bliżej jest do Ostrołęki czy Przasnysza. Będziemy jednak robić wszystko, aby przekonać naszą młodzież do dalszej nauki w naszych szkołach.
Z wypowiedzi dyrektorów gimnazjów wynikało, że szkoły ponadgimnazjalne powinny bardziej promować się wśród uczniów gimnazjów. Szkoły muszą też celniej trafiać w potrzeby rynku pracy. Bliższa zatem powinna być współpraca szkół z lokalnymi pracodawcami. Dotychczas było tak, że szkoły, określając swoją ofertę, starały się zaspokajać zainteresowania młodzieży, które jednak dość często nie pokrywały się z ofertami pracy. Trzeba to zmienić, bo chodzi o to, aby absolwenci nie zasilali szeregów bezrobotnych.
HHH
Spośród 435 absolwentów szkół średnich z roku 2003 studia podjęło 240 osób, czyli 55 proc. (najwyższy wskaźnik ma Zespół Szkół w Różanie - 68 proc. studiujących absolwentów, a najniższy Zespół Szkół w Makowie - 48 proc.). Najwięcej tegorocznych maturzystów z pow. makowskiego studiuje na: Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce, Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku.
Spora część absolwentów szkół ponadgimnazjalnych zarejestrowała się jednak jako bezrobotni. Zrobiło tak 444 absolwentów, czyli dwie trzecie wszystkich, jednak 294 z nich, czyli 66 proc., znalazło pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki