MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą być krawcami

(mb)
Do końca maja uczniowie trzecich klas gimnazjów musieli zdecydować się na wybór nowej szkoły.

W pow. makowskim przygotowano dla gimnazjalistów ponad 800 miejsc w liceach, technikach i szkołach zawodowych. Zdecydowana większość z nich przypadnie w udziale uczniom z powiatu makowskiego.
Na razie trudno jest powiedzieć, ilu gimnazjalistów z pow. makowskiego będzie kontynuować naukę w swoim powiecie, zwłaszcza że każdy absolwent gimnazjum ma prawo składać dokumenty do trzech szkół.
Z naszych rozmów w gimnazjach wynika, że makowianie wybierają w przeważającej części szkoły w swoim mieście. Podobnie rzecz się ma z uczniami z gminy Płoniawy. Spora część uczniów z Karniewa stara się o przyjęcie do szkół w Pułtusku, choć większość wybrała jednak Maków. W Czerwonce najpopularniejszą szkołą wśród gimnazjalistów jest makowski Zespół Szkół. Są jednak uczniowie, którzy myślą o nauce w Zespole Szkół w Różanie, a jedna czy dwie osoby wybiera się do Ostrołęki. O nauce w Ostrołęce marzy większość uczniów z Młynarzy. Także znaczny odsetek gimnazjalistów z Różana i Sypniewa myśli o dalszym kształceniu w Ostrołęce. Kilka osób z gimnazjum w Gąsewie też wybiera szkołę w Ostrołęce. W Krasnosielcu preferencje uczniów podzielone są pomiędzy Maków, Przasnysz i Krasnosielc, choć parę osób też wybiera się do szkół w Ostrołęce.

*

Co przygotowały makowskie szkoły?
Najbogatszą ofertą dysponuje tradycyjnie Zespół Szkół w Makowie: 60 miejsc w liceum ogólnokształcącym oraz po 30 w: liceum profilowanym (klasa ekonomiczno-administracyjna i usługowo-gospodarcza), technikum mechanicznym (specjalność obsługa i naprawa pojazdów samochodowych), technikum gastronomicznym (specjalność żywienie zbiorowe), technikum rolniczym (agrobiznes) oraz w zasadniczej szkole zawodowej w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, kucharz małej gastronomii, krawiec i w klasie wielozawodowej dla młodocianych pracowników.
Druga z makowskich szkół, Liceum Ogólnokształcące, przygotowało 150 miejsc.
Zespół Szkół w Różanie może przyjąć 240 uczniów - po 30 w: technikum (specjalność technik mechanizacji rolnictwa), technikum ekonomicznym (finanse i rachunkowość), liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym (zarządzanie informacją i kierunek ekonomiczno-administracyjny) oraz w zasadniczej szkole zawodowej (mechanik pojazdów samochodowych, krawiec, klasa wielozawodowa).
Zespół Szkół w Krasnosielcu oferuje 90 miejsc w trzech klasach, w: liceum ogólnokształcącym i liceum profilowanym (kierunek ekonomiczno-administracyjny i rolniczo-spożywczy).

*

24 albo 25 czerwca w szkołach ponadgimnazjalnych zbiorą się komisje rekrutacyjno-kwalifikacyjne. Ustalą one wstępne listy przyjętych. Ponieważ każdy z absolwentów gimnazjum mógł starać się o przyjęcie do trzech szkół (nie wszyscy korzystali z tej możliwości), więc w ciągu dwóch następnych dni muszą oni zdecydować się, którą szkołę ostatecznie wybrać i do tej szkoły dostarczyć oryginał świadectwa. 27 czerwca będą już gotowe listy przyjętych.
Tuż przed wakacjami, gdy zbieraliśmy poniższe dane, wszystko wskazywało na to, że nie uda się utworzyć wszystkich zaplanowanych klas.
W Zespole Szkół w Makowie na pewno nie będzie klasy licealnej o kierunku kucharz małej gastronomii (zgłosiło się 14 kandydatów).
W Zespole Szkół w Krasnosielcu na pewno nie będzie klasy licealnej o profilu ekonomiczno-administracyjnej, bo zgłosiło się doń tylko 17 kandydatów.
W Zespole Szkół w Różanie nie będzie zapewne pierwszej klasy Technikum Ekonomicznego (13 kandydatów), 3-letniego liceum profilowanego o kierunku zarządzanie informacją (9 kandydatów), a także o kierunku ekonomiczno-administracyjnym (21 kandydatów).
Małym powodzeniem cieszą się szkoły zawodowe. W ZS w Makowie ma szansę powstać tylko klasa wielozawodowa, do której zgłosiło się 42 absolwentów. Na pewno nie będzie klasy krawieckiej (zaledwie 1 kandydat), a może także klasy o specjalności mechanik pojazdów samochodowych (22 chętnych). W ZS w Różanie nie będzie prawdopodobnie żadnej pierwszej klasy w zawodówkach. Na kierunek wielozawodowy zgłosiło się 5 kandydatów, na krawiecki - 2, a mechanikami samochodowymi pragnie zostać tylko 9 absolwentów gimnazjów.
Umiarkowana liczba chętnych starała się także o przyjęcie do LO w Makowie - 198 osób na 150 miejsc. Znacznie więcej osób starało się o przyjęcie do LO w Zespole Szkół w Makowie - 178 kandydatów na 60 miejsc i do LO o kierunku ekonomiczno-administracyjnym - 126 kandydatów (30 miejsc), a do LO w Zespole Szkół w Krasnosielcu - 46 kandydatów na 30 miejsc).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki