Spis treści
Konieczność uregulowania kwestii wynagrodzeń za wycieczki
O braku wynagrodzeń dla nauczycieli za wyjazdy na wycieczki szkolne i o tym, jak wygląda charakter tej pracy i jak często łamane są w tym czasie prawa pracownicze – łącznie z ustawowym prawem do nieprzerwanego wypoczynku – pisaliśmy szczegółowo w artykule Brak wynagrodzenia, brak snu i nadgodziny – czyli nauczyciel na zielonej szkole.
W związku z nowym projektem „Podróże z klasą” ZNP zwrócił Ministrze Edukacji, Barbarze Nowackiej, uwagę na konieczność uregulowania tych kwestii, zwłaszcza, że program może nieintencjonalnie wymuszać na nauczycielach uczestnictwo w wycieczkach szkolnych. Interpelację w tej sprawie złożył także poseł Artur Jarosław Łącki. Odpowiedź Barbary Nowackiej świadczy o tym, że obecne status quo pozostanie nienaruszone.
Nowacka: brak podstaw do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia
Według minister Nowackiej, uczestnictwo nauczycieli w wycieczkach jest traktowane jako część ich obowiązków służbowych, a zatem nie należy im się dodatkowe wynagrodzenie poza standardowym wynagrodzeniem i godzinami ponadwymiarowymi określonymi w arkuszu organizacji szkoły.
– Brak jest podstaw do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za realizację innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym wycieczek – odpowiada Barbara Nowacka na interpelację posła Artura Jarosława Łąckiego i dodaje –Nauczyciel uczestniczący w wycieczce otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w takiej samej wysokości, jak gdyby prowadził zajęcia w danym dniu na terenie szkoły. Ponadto, w opinii Ministerstwa, nauczyciel powinien zachować prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe przydzielone mu w arkuszu organizacji szkoły, w czasie których sprawował opiekę nad uczniami na wycieczce szkolnej.
Nowacka przywołała również wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z 2020 roku, który wskazuje, że organizowanie i udział w wycieczkach szkolnych są częścią statutowych zadań nauczycieli. Podkreśliła, że nauczyciele powinni otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze za udział w wycieczkach tak, jakby prowadzili zajęcia w szkole. Podkreśla także, że „za rozliczanie czasu pracy nauczyciela odpowiedzialny jest dyrektor szkoły”.
Pozostanie przy dotychczasowym stanie prawnym w tych kwestiach budzi duże niezadowolenie wśród nauczycieli, którzy od dawna zwracają uwagę na fakt, że wliczanie wielodniowych wycieczek do zadań statutowych szkoły może prowadzić do łamania praw pracowniczych.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?