Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie domu dziecka

r
Od początku bieżącego roku Zarząd Powiatu Makowa Mazowieckiego forsował zamiar likwidacji Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przeradowie, istniejącego tutaj od 1982 roku.

Motywowano to wysokimi kosztami utrzymania placówki, na które nie stać samorządu powiatowego. Od trzech lat liczba wychowanków malała. W ubiegłym roku szkolnym w ośrodku przebywało 14 dzieci, a zatrudnionych było 17 pracowników (nauczycieli i pracowników administracji oraz obsługi).

- Subwencja, jaką otrzymujemy na tę placówkę, nie pokrywa kosztów jej utrzymania. A wśród wychowanków przebywa tylko jedno dziecko z powiatu makowskiego - argumentował starosta Kazimierz Białobrzeski na sesji Rady Powiatu 26 lutego br., na której podjęto (niejednogłośnie) uchwałę o zamiarze likwidacji OSW w Przeradowie.
Na tej samej sesji padła propozycja utworzenia przy ośrodku domu dziecka - co pozwoliłoby utrzymać także istniejącą dotychczas placówkę. Warunkiem było znalezienie kilkunastu bezdomnych dzieci i pozyskanie dodatkowych funduszy. Dzieci się znalazły. Pieniądze nie.

- Staraliśmy się utrzymać tę placówkę, niestety nie udało się - mówi starosta Białobrzeski. - Rozmawialiśmy na ten temat z wojewodą, ośrodek w Przeradowie wizytowała dyr. wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego Halina Lipke. Otrzymaliśmy wstępną akceptację dla utworzenia domu dziecka. Znaleźliśmy 35 dzieci, które mogłyby w tym domu zamieszkać. Ostatecznie jednak okazało się, że wojewoda nie dysponuje żadną rezerwą finansową, która pozwoliłaby uruchomić dodatkową placówkę opiekuńczą. Liczyliśmy się z tym, że koszty adaptacji ośrodka dla potrzeb domu dziecka spadną na nas, ale nie przewidzieliśmy, że nie dostaniemy pieniędzy na jego bieżące utrzymanie. W tej sytuacji nie ma mowy o dalszym funkcjonowaniu ośrodka.

Od 1 września OS-W w Przeradowie przestanie istnieć. Pracę straci 17 osób, w tym dziewięciu nauczycieli. Jeżeli co najmniej sześcioro wychowanków z Przeradowa zechce przejść do Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Makowie Mazowieckim, być może wraz z nimi będzie mogło tu dostać pracę trzech nauczycieli - zapewnia starosta makowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki