Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawóz do hortensji to podstawa, by pięknie kwitły. Sprawdź, czym nawozić hortensje wiosną. U jednego gatunku możesz zmienić kolor kwiatów!

Katarzyna Józefowicz
Hortensje trzeba regularnie nawozić, bo do tworzenia kwiatów potrzebują dużo składników odżywczych.
Hortensje trzeba regularnie nawozić, bo do tworzenia kwiatów potrzebują dużo składników odżywczych. pixabay.com, Katarzyna Laszczak
Nawożenie hortensji jest wyjątkowo ważne, by krzewy pięknie kwitły. Jednak nie każdy nawóz jest odpowiedni. Źle dobrany może nawet sprawić, że hortensje będą chorować. Trzeba też wiedzieć, że inne nawozy stosuje się wiosną, a inne latem i jesienią. Są też pewne różnice w nawożeniu hortensji ogrodowych oraz bukietowych, krzewiastych i pozostałych gatunków. Wyjaśniamy, kiedy, jak i czym nawozić różne hortensje oraz jak można wpłynąć na kolor ich kwiatów.

Spis treści

Hortensje to piękna, ale wymagająca ozdoba ogrodu

Za sprawą swoich pięknych, okazałych kwiatów hortensje całkowicie zawładnęły naszymi ogrodami. Do najczęściej uprawianych należą przede wszystkim hortensje ogrodowe i bukietowe oraz krzewiaste, mniej popularne są natomiast hortensje dębolistne, kosmate i pnące.

Najbardziej kolorowa z nich, ale też wyjątkowo kapryśna i wymagająca jest hortensja ogrodowa, pozostałe gatunki są mniej chimeryczne, mimo to wszystkie potrzebują odpowiednich warunków uprawy, aby mogły prawidłowo się rozwijać i obficie kwitnąć. Jednym z ważniejszych zabiegów, jakich oczekują hortensje, jest nawożenie. Jego celem jest poprawa kondycji krzewów, wspomaganie kwitnienia i ułatwienie roślinom przetrwania zimy.

Wszystkie hortensje lubią żyzną glebę o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH, dlatego przy ich nawożeniu musimy przede wszystkim pamiętać o unikaniu nawozów zawierających wapń.

Nawozy organiczne dla hortensji – co, kiedy i ile razy stosować

Najlepszym sposobem na dostarczanie hortensjom składników odżywczych jest dokarmianie ich nawozami organicznymi (kompostem, obornikiem lub biohumusem), które nie tylko odżywiają rośliny, ale też poprawiają stan podłoża, wzbogacając je w próchnicę.
Najlepszym z nich jest obornik, który stosuje się jesienią (październik-listopad). Rozsypujemy go w pobliżu roślin, mieszając z wierzchnią warstwą podłoża. Obornik jest cennym i bogatym w składniki odżywcze nawozem, ale na rabacie może być wykorzystany tylko po wcześniejszym przekompostowaniu (przez ok. 6 miesięcy).

Kompost także jest doskonałym nawozem organicznym, ale słabszym niż obornik, dlatego można stosować go 2-3 razy w sezonie i wykorzystać do okrywania podstawy krzewów na zimę. Najmniej intensywny w działaniu jest biohumus, dlatego można wykorzystać go nawet kilka razy w sezonie.
Uwaga: Zarówno obornik, jak i zwykły kompost najczęściej mają odczyn zbliżony do obojętnego, który dla hortensji jest zbyt wysoki. Dlatego takie nawożenie warto łączyć z nawozami mineralnymi, które zakwaszą ziemię, a które stosuje się od wiosny.

Domowy nawóz do hortensji: fusy z kawy

Dodatkowo pod hortensje można wysypywać fusy z kawy (mieszając je delikatnie z górną warstwą ziemi lub korą, jeśli podłoże wokół naszych hortensji jest nią wyściółkowane). Fusy mają pewne wartości odżywcze dla roślin i pomagają utrzymać kwaśny odczyn podłoża (stąd dowiesz się więcej o zastosowaniu fusów z kawy dla roślin).
Pamiętajmy jednak, by nie stosować innego domowego nawozu, czyli ze skorupek jaj. Nie jest on przeznaczony dla roślin, które lubią kwaśną ziemię, w tym hortensji.

Nawozy mineralne do hortensji

Mimo iż nawozy organiczne są dla roślin najcenniejszym źródłem pokarmu, czasami nie wystarczają i jeśli widzimy, że krzewy stają się osłabione i gorzej kwitną, powinniśmy sięgnąć po nawozy mineralne. Unikajmy jednak mieszanek uniwersalnych, bo te trudno jest dopasować do potrzeb krzewów. Dużo lepszym rozwiązaniem będą nawozy specjalne, dedykowane właśnie hortensjom (np. firmy Biopon, Target, Agrecol).

Nawóz do hortensji ogrodowej – uwaga na kolor!

Nawozy do hortensji będą odpowiednie dla wszystkich gatunków z jednym wyjątkiem, czyli hortensją ogrodową. Hortensje mają na ogół określony kolor kwiatów i nie zmieniają go pod wpływem warunków środowiskowych. Z hortensją ogrodową jest jednak inaczej.
Kwiaty hortensji ogrodowej mogą zmienić barwę w zależności od odczynu podłoża, w którym rosną:

  • na glebie kwaśnej stają się niebieskie,
  • a na podłożu o wyższym odczynie pH – różowe.

Dlatego też w ich przypadku warto wybierać nawozy, które pomogą uzyskać pożądany kolor kwiatów (TARGET - Nawóz do hortensji niebieskiej, BIOPON - Hortensja różowa i czerwona). Nawozy nie zadziałają jednak w przypadku odmian o kwiatach białych, które nawet pod ich wpływem nie zmienią swojej barwy.

Kiedy i ile razy stosować nawozy mineralne do hortensji?

Hortensje nawozimy co roku, rozpoczynając wczesną wiosną (marzec–kwiecień) i kończąc późnym latem. W okresie intensywnego wzrostu i rozwoju (wiosna–lato), hortensje nawozimy zwykle co 2-3 tygodnie nawozami płynnymi lub raz na 1-2 miesiące nawozami granulowanymi (w zależności od zaleceń producenta nawozu).

Jeśli nie chcemy pilnować terminów nawożenia lub nie mamy czasu na częste zajmowanie się ogrodem, wiosną możemy też zastosować nawóz o spowolnionym działaniu, który wystarczy krzewom nawet na pół roku (Substral długo działający hortensja).

Czytaj także:

Czym nawozić hortensje wiosną i latem, a czym jesienią

W zależności od pory roku powinniśmy jednak stosować inne nawozy mineralne:

  • wiosną i wczesnym latem podajemy roślinom mieszanki nawozowe zawierające komplet podstawowych pierwiastków (potas, azot i fosfor) z przewagą potasu (dla lepszego kwitnienia). Nawożenie nimi musimy jednak zakończyć najpóźniej pod koniec lipca
  • pod koniec lata i na przełomie jesieni zastępujemy je nawozami jesiennymi, pozbawionymi azotu lub zawierającymi go w minimalnych ilościach (np. Florovit Jesienny do roślin kwaśnolubnych). Jest to niezwykle ważne, gdyż azot pobudza rośliny do tworzenia części zielonych i uniemożliwia drewnienie pędów, dlatego podany zbyt późno utrudnia krzewom przygotowanie się do zimy. Nawozy jesienne posiadają natomiast zestaw składników, które wzmocnią rośliny przed zimą i pomogą im lepiej znieść trudne warunki.
Polecjaka Google News - RegioDom

Narzędzia ręczne do ogrodu

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki