Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele piszą do nas

wkrawczyk
Teresa Zbrzeźniak prezes oddziału ZNP w Ostrołęce przesłała do naszej redakcji pismo z prośbą o publikację w najbliższym wydaniu "Tygodnika". W dzień później nadeszło pismo sygnowane przez Bożenę Napiórkowską przew. Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Ostrołęce, również z prośbą o zamieszczenie na łamach TO.

Ku rozwadze...

W związku z licznymi publikacjami w prasie ogólnopolskiej, lokalnej, stronach internetowych a dotyczącymi sytuacji dydaktyczno-wychowawczej w polskich - w tym i ostrołęckich szkołach jako przedstawiciele ostrołęckich placówek oświatowych chcielibyśmy wyrazić swoje stanowisko na temat sytuacji panującej w tym środowisku.
Funkcjonowanie placówek oświatowych to proces bardzo skomplikowany. Na jego prawidłowy przebieg ma wpływ szereg czynników, a m.in.: postawa moralna i etyczna poszczególnych nauczycieli, ich przygotowanie zawodowe, środowisko rodzinne i lokalne ucznia, a także sytuacja społeczno-polityczna kraju.
Praca nauczyciela-pedagoga to rzecz niewymierna. Jednak wszystkie działania podejmowane przez pracowników szkoły skierowane są na ucznia. Nie zawsze wynik tych wysiłków jest współmierny do nakładu pracy, a często wręcz ich niesatysfakcjonujący. Niejednokrotnie na efekty i właściwą ich ocenę trzeba czekać lata.
Ci nauczyciele, którzy w sferze dydaktycznej i wychowawczej stawiają wysokie wymagania, stają się czasami obiektem ataków uczniów, rodziców (środowiska), ale po latach docenia się ich wartość.
Zdajemy sobie sprawę, że tak jak w każdej grupie zawodowej zdarzają się wśród nas osoby, które nie mają predyspozycji do wykonywania zawodu nauczyciela, że wręcz nasz stan nauczycielski hańbią, ale przez pryzmat pojedynczych przypadków nie można oceniać pracy całego środowiska nauczycielskiego.
Od nauczyciela wymaga się szczególnie wysokiej kultury zachowania, kultury słowa, obiektywności, sprawiedliwości, szerokiej wiedzy i mistrzostwa w wykonywaniu zawodu. Oceny na co dzień dokonują uczniowie, rodzice, władze oświatowe i samorządowe. Chcemy jedynie, by powyższe oceny były sprawiedliwe, obiektywne, uczciwe.
Dlatego zbulwersował nas fakt umieszczenia na stronie www.mojaostroleka - informator miejski wulgarnych, anonimowych komentarzy, dotyczących konkretnych nauczycieli. Internet może być anonimowy, ale w tym tkwi też fakt, że ta anonimowość czyni bezkarnym zwyczajne chamstwo, wulgarność, niesłuszne, złośliwe oskarżenia pod adresem również uczciwych i niewinnych ludzi.
Uważamy, że w demokratycznym kraju, jakim jest Polska, każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii i sądów, ale niech to czyni w sposób kulturalny, nieuwłaczający niczyjej godności osobistej.
Nie boimy się, ani nie unikamy oceny swojej pracy, nawet jeśli jest to ocena surowa.
Właściciel wspomnianej strony powinien czuć odpowiedzialność moralną i prawną za wywołanie niekontrolowanej agresji słownej uczniów w stosunku do nauczycieli.
Zwracamy tylko uwagę, że na wychowanie młodego człowieka ma wpływ nie tylko szkoła, ale również media.
Warto o tym pamiętać przy publikacji kolejnych artykułów, konkursów, rankingów itp.
Mimo wielu uwag szkoła nadal - po rodzinie - jest najważniejszym ośrodkiem wychowawczym, a nauczyciele autorytetami. Niech nieodpowiedzialne zachowanie nie niszczy tego wszystkiego, co osiągnęliśmy w pracy z dziećmi i młodzieżą.
W imieniu ostrołęckich nauczycieli
dyrektorzy szkół,
zarząd oddziału ZNP

Stanowisko Komisji Oświaty Rady Miejskiej

Komisja Oświaty Rady Miejskiej w Ostrołęce obradująca 25 listopada w związku z pojawiającymi się licznymi publikacjami na stronie internetowej www.moja-ostroleka, informator miejski - a w szczególności wulgarnymi, anonimowymi komentarzami dotyczącymi konkretnych nazwisk, wyraziła zdecydowane oburzenie w stosunku do tak prezentowanych spraw oświaty i nauczycieli. Wspomniana strona stała się stroną oszczerstw, pomówień, wulgaryzmów, bezkarnego opluwania nauczycieli. Prezentowanie opinii w sposób anonimowy uczyniły bezkarnym zwyczajne chamstwo i brak elementarnych zasad kultury.
Każdy obywatel może być poddany ocenie i osądom choćby bardzo surowym, ale powinno się to odbywać w sposób szanujący godność osobistą.
Właściciel strony internetowej jest zobowiązany do odpowiedzialności za treść i formę informacji na niej prezentowanych. Swoją nieodpowiedzialną postawą niweczy osiągnięcia wychowawcze, często zdobywane w wielkim trudzie.
Każdy, kto zajmuje się w sposób profesjonalny prasowym przekazem informacji, powinien zdawać sobie sprawę, że media stanowią niezwykle ważną, obok edukacji, rolę wychowawczą, warto więc zadbać, aby to wychowanie prowadziło do właściwego celu. Zaistniałe fakty stanowią ważny przyczynek zarówno dla mediów, jak również dla wszystkich pracowników oświaty do wzmożenia działań wychowawczych w celu przeciwdziałania niebezpiecznym tendencjom.
Za Komisję Oświaty
Przewodnicząca
Bożena Napiórkowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki