Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczanie indywidualne to nie edukacja domowa. Czym jest taka forma nauki i kto może z niej skorzystać? Tak wygląda nauczanie indywidualne

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Dziewczyna zapisuje coś w zeszycie pod okiem korepetytorki // Nauczanie indywidualne. Na czym polega? Kto może z niego skorzystać?
Dziewczyna zapisuje coś w zeszycie pod okiem korepetytorki // Nauczanie indywidualne. Na czym polega? Kto może z niego skorzystać? 123 RF/ comodigit
Nauczanie indywidualne to tymczasowy system nauki, który polega na tym, że uczeń przyswaja wiedzę w domu, ale w obecności nauczyciela. Korzystają z niego dzieci, które zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno-pedagogicznej, nie mogą uczestniczyć w tradycyjnych lekcjach. Na czym polega indywidualne nauczanie? Czym różni się od edukacji domowej? Kto może skorzystać z takiej formy nauki? Oto najważniejsze informacje na temat nauczania indywidualnego.

Spis treści

Czym jest nauczanie indywidualne?

Dzieci, które z powodu choroby nie są w stanie uczestniczyć w zajęciach w szkole lub w większej grupie rówieśniczej obejmowane są nauczaniem indywidualnym. Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji i Nauki taka forma edukacji powinna być tymczasowa.

– Indywidualne nauczanie to rozwiązanie ostateczne, realizowane w określonym czasie – do chwili, aż stan zdrowia ucznia poprawi się i będzie mógł uczęszczać do szkoły – można przeczytać na stronie rządowej.

Nauczanie indywidualne jest więc systemem nauki 1:1. To nauczyciel przychodzi do domu ucznia i tam udziela mu lekcji. Warto jednak dodać, że w przypadku takiej formy nauki zajęć jest nieco mniej, niż w trybie tradycyjnym.

Indywidualizacja kształcenia, edukacja domowa i nauczanie indywidualne

Indywidualne nauczanie często mylone jest z indywidualizacją kształcenia, zwłaszcza gdy mowa o dzieciach z niepełnosprawnościami. Warto jednak podkreślić, że indywidualizacja kształcenia polega jedynie na dostosowywania zajęć do potrzeb danego dziecka z określonymi zaburzeniami (np. organizacji dodatkowych zajęć specjalistycznych).

Niekiedy nauczanie indywidualne mylone jest też z edukacją domową, która jest jednak zupełnie innym trybem nauki. Przypomnijmy, że w domowym nauczaniu dzieci nie są odwiedzane przez nauczycieli, ale realizują obowiązek szkolny poza szkołą – bez ocen, sprawdzianów itd. W przypadku indywidualnego nauczania to szkoła w jakimś sensie jest przenoszona do domu ucznia. Nauczyciel ma prawo stawiać oceny i weryfikować wiedzę ucznia.

Kto może mieć nauczanie indywidualne? Wyjaśniamy, jakie dokumenty należy złożyć

Zgodnie z aktualnymi przepisami nauczaniem indywidualnym mogą być objęci uczniowie chorzy, którym stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. Takie dzieci otrzymują z poradni psychologiczno-pedagogicznej orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego. Gdy rodzice lub pełnoletni uczeń dostarczą do szkoły takie orzeczenie, dyrektor jest zobowiązany, by zorganizować nauczanie indywidualne.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Edukacji i Nauki
Warszawa, ul. Wspólna 1/3
Autopromocja

Jak włączać dziecko, mające indywidualne nauczanie w życie szkoły i klasy?

Niezwykle ważnym zadaniem, które stoi przed nauczycielami i dyrektorami, jest zapewnienie uczniom, mającym indywidualne nauczanie warunków do rozwoju edukacyjnego oraz społecznego. Dyrektor konkretnej placówki, zgodnie z możliwościami ucznia powinien zapewnić dziecku przestrzeń do realizacji pasji, uczestnictwa w wydarzeniach szkolnych oraz wybranych zajęciach.

Wymiar zajęć w przypadku nauczania indywidualnego

Uczniowie, będący w trybie nauczania indywidualnego mają mniejszą liczbę zajęć. Oto tygodniowy wymiar godzin w przypadku takiego trybu nauki:

  • dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej – od 6 do 8 godzin;
  • dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej – od 8 do 10 godzin;
  • dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej – od 10 do 12 godzin;
  • dla uczniów szkół ponadpodstawowych – od 12 do 16 godzin.

Ponadto uczniowie uczestniczą też w zajęciach rewalidacyjnych, zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego oraz formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Źródło: Rozporządzanie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nauczanie indywidualne to nie edukacja domowa. Czym jest taka forma nauki i kto może z niej skorzystać? Tak wygląda nauczanie indywidualne - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki