Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi nagrodzeni przez Marszałka. Poznajmy laureatów

Tygodnik Ostrołęcki
Jan Kania (pierwszy z lewej) nauczył się grać na harmonii pedałowej sam.
Jan Kania (pierwszy z lewej) nauczył się grać na harmonii pedałowej sam. Archiwum
Nagrody przyznawane są osobom wybitnym, angażującym się w promocję naszego regionu zarówno w kraju, jak i zagranicą.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk wręczyli nagrody 10 laureatom XVI edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Jednym z laureatów tej prestiżowej nagrody został Jan Kania. To, jak piszą organizatorzy konkursu, jeden z najwybitniejszych harmonistów kurpiowskich, kultywujący tradycje muzyczne regionu. Gry na harmonii pedałowej nauczył się sam – początkowo ze słuchu, a z czasem poznał zapis nutowy. Wielokrotnie nagradzany. Prowadzi zespoły „Serasiniaki” z Serafina (od 2012 r.), „Młode Kurpie” w Rozogach (od 2003 r.), „Turoślanie” w Turośli (od 2008 r.) i „Nowe Latko” w Lelisie (od 2002 r.). Jest także instruktorem „Burśtynków” w Klonie (od 2004 r.) i „Puszczy Zielonej” w Łysych. Gra w Zespole Tańca Ludowego „Ostrołęka” (od 2002 r.), a w 2009 r. założył „Orkiestrę Kurpiowską” i trzyosobową „Kapelę Jana Kani”. Od 1997 r. bierze udział w „Kurpiowskim Graniu – regionalnym przeglądzie harmonistów i skrzypków ludowych”. Kurpie reprezentował m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Litwie, Ukrainie, Białorusi, Finlandii i Szwajcarii.

Laury od Marszałka dostał także Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”. Zespół powstał w 1974 r. z inicjatywy działaczek z Koła Gospodyń Wiejskich w Myszyńcu. Obecnie kierownikiem grupy taneczno-śpiewaczej jest Zdzisława Ściborek – dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. W skład formacji wchodzi 58 członków w wieku od 9 do ponad 80 lat. W repertuarze dominują pieśni, przyśpiewki i tańce, które razem tworzą widowiska obrazujące kurpiowską kulturę i tradycję. Obrzędy „Noc Sobótkowa”, „Miodobranie”, „Podbieranie miodu”, „Ślubowanie bartników” czy weselne „Rajby”, „Oczepiny”, „Rozpleciny” w wykonaniu formacji to prawdziwa uczta nie tylko dla publiczności, ale też dla etnomuzykologów i etnografów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich członków zespołu udało się uchronić przed zapomnieniem wiele tradycyjnych pieśni, przyśpiewek, zwyczajów i obrzędów z terenu Myszynieckiej Puszczy Zielonej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki