Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naprawimy, jak się złożycie

Fot. M. Dylewski
Nowy komin, tuż przed postawieniem do pionu
Nowy komin, tuż przed postawieniem do pionu Fot. M. Dylewski
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zacisze" remontuje drogi i kominy

Wymiana dwóch kilkudziesięciometrowych kominów i generalny remont drogi przy bloku Leśna 7, to priorytetowe zadania, jakie w 2008 roku stoją przed największą w Małkini Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową "Zacisze".

Rada Nadzorcza Spółdzielni zatwierdziła plan remontów na ten rok, podwyższając jednocześnie opłatę na fundusz remontowy oddzielnie dla każdego bloku, do czego zmuszona była po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

- Od nowego roku wprowadziła ona zasadnicze zmiany w rozliczaniu kosztów utrzymania budynków każdej spółdzielni - tłumaczy konieczność podwyżek prezes "Zacisza" Ewa Janik. - Musimy teraz oddzielnie księgować koszty i przychody dla poszczególnych budynków, które to powinny być samowystarczalne pod względem finansowym. Mieszkańcy budynków muszą pokrywać wszelkie koszty poniesione na eksploatację i remonty bloku, w którym mają prawo do lokalu. Każdy z budynków gromadzi również własny fundusz remontowy, a mieszkańcy tych budynków, w których dotychczas wpłacany fundusz nie pokrył kosztów remontów, muszą spłacić niedobór większymi opłatami na fundusz remontowy. Stąd też od 1 lipca 2008 roku opłaty za mieszkanie będą zróżnicowane w zależności od sytuacji finansowej konkretnego budynku.

Wyremontują za swoje

Teraz, każdy poważny remont w bloku będzie uzależniony od funduszu remontowego danego budynku oraz terminowości i sumienności opłat wnoszonych przez mieszkańców do kasy spółdzielni. Osoby zalegające z czynszem będą bezpośrednio odpowiedzialne za cieknący dach, nieodmalowanie klatek schodowych czy też np. wymianę okien w piwnicy. Może się bowiem okazać, że pomimo konieczności natychmiastowego remontu w bloku, nie zostanie on przeprowadzony z powodu braku pieniędzy w funduszu remontowym.

Z tego też powodu w 2008 roku spółdzielnia będzie wykonywać prace remontowe głównie na nieruchomościach własnych. Do najważniejszych należeć będzie wymiana dwóch, ponad 30-metrowych kominów przy kotłowni nr 2 na osiedlu "Leśna" oraz modernizacja najbardziej zniszczonej drogi przed budynkiem przy ul. Leśnej 7. Ich koszt wyniesie blisko pół miliona złotych.

Kominy do wymiany

- W tym roku musimy koniecznie wymienić dwa stare kominy przy kotłowni nr 2, jeden o wysokości 38 m, a drugi 30 m - mówi prezes Janik. - Badania techniczne przeprowadzone w zeszłym roku dopuściły je do eksploatacji tylko do końca maja 2008 r. Do tego czasu powinny one być albo skrócone o jeden człon i dopuszczone jeszcze na określony czas do eksploatacji, albo wymienione. Skrócenie, zwłaszcza tego mniejszego, ograniczy znacznie jego ciąg. Poza tym mniejsze kominy nie będą spełniać warunków określonych w "Studium ochrony atmosfery" dla emisji zanieczyszczeń. Ich skrócenie spowoduje również podwojenie kosztów eksploatacji, gdyż za jakiś czas i tak trzeba by je było wymieniać. Dlatego też Rada Nadzorcza podjęła trudną finansowo decyzję o natychmiastowej wymianie kominów, co ma istotne znaczenie ze względu na silne wiatry występujące ostatnio na terenie Polski. Przewidywany koszt wymiany kominów to ponad 200.000 złotych. Jest to zadanie dla nas najważniejsze, podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa i wykonane będzie do końca maja tego roku - wyjaśnia prezes Janik.

Po remoncie będzie wizytówką

I dodaje, że drugim poważnym przedsięwzięciem finansowym, które czeka spółdzielnię jeszcze w tym roku, jest modernizacja drogi osiedlowej wzdłuż budynku Leśna 7.

- Została już opracowana dokumentacja techniczna, a Starostwo Powiatowe pozytywnie zaopiniowało nasz wniosek i przyjęło zgłoszenie wykonania robót. Przetarg na jej budowę odbędzie się pod koniec maja i mamy nadzieję, że do końca roku droga, która jest w tej chwili w najgorszym stanie technicznym będzie wizytówką naszej spółdzielni - dodaje Janik.

Remont drogi przy budynku Leśna 7 będzie obejmował:

- wykonanie nawierzchni drogi z betonu asfaltowego - szerokość drogi 5,00 m,

- 32 miejsca postojowe z kostki betonowej, każde o wymiarach 4,50x 2,50 m,

- chodnik wzdłuż budynku i wejścia do budynku z kostki betonowej,

- przeniesienie oświetlenia ogrodowego poza obręb parkingu.

Przewidywany koszt budowy tej drogi to ok. 200.000 zł. Spółdzielnia przeznaczy na ten cel pieniądze ze sprzedaży lokalu w budynku Leśna 7 po eksmisji i ze zwiększonych opłat na fundusz remontowy.

- Budynek Leśna 7 w ciągu roku powinien wnieść na swój fundusz remontowy 15.696 zł (wg stawki 0,40 zł/m2/m-c). Łatwo więc policzyć, że gdyby droga była wykonywana tylko z pieniędzy tego budynku, zbieranie ich trwałoby ponad 12 lat. A tak, dzięki pieniądzom ze sprzedaży, okres ten będzie o wiele krótszy - tłumaczy decyzję Rady prezes Janik.

Drogi przy Leśnej

Przygotowana przez Spółdzielnię dokumentacja techniczna obejmuje wykonanie dróg wzdłuż dwóch budynków (Leśnej 7 i Leśnej 9), jednak zbyt duże koszty wymiany kominów spowodowały, iż drogę przed Leśną 9 spółdzielcy remontować będą najprawdopodobniej w przyszłym roku. Do skutku nie dojdzie też prawdopodobniej planowana na ten rok wymiana na podziemną linii energetycznej oraz budowa drogi na osiedlu I wzdłuż w ulicy Cichej, z tyłu za pizzerią i fryzjerem. Spółdzielnia, pomimo że ma decyzję o lokalizacji inwestycji, nie posiada jeszcze pozwolenia na budowę.

Proces uzgadniania dokumentacji i uzyskiwania wszelkich pozwoleń zgodnie z prawem budowlanym jest procesem bardzo żmudnym. Stąd też przygotowania trwają zdecydowanie dłużej niż sama realizacja przedsięwzięcia. n

Mirosław Dylewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki