Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie jest w Orzeszu. Tak wynika z raporta IQAir za 2020 rok. Na świecie dominują miasta w Azji

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Orzesze to miasto z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie w 2020 roku. Tak wynika z raportu IQAir, wiodącej firmy zajmującej się technologią jakości powietrza. W pierwszej 50. najbardziej zanieczyszczonych miast Europy są także Goczałkowice-Zdrój, Racibórz i Bielsko-Biała z województwa śląskiego. Największe zanieczyszczenie powietrza na świecie jest natomiast w Hotan w Chinach. W światowym rankingu dominują również miasta Indii.

Orzesze - tutaj najgorzej się oddycha? Tak wynika z raportu firmy IQAir

Z raportu firmy IQAir o jakości powietrza w Europie za 2020 rok jasno wynika, że najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Orzeszu. W raporcie tym wyszczególnionych jest 50 miast Europy, gdzie jakość powietrza jest wątpliwa. W tej 50. są także inne śląskie miasta. Na 14. miejscu są Goczałkowice-Zdrój, na 37. Racibórz, 38. Bielsko-Biała.

Z innych polskich miejscowości, które znalazły się w tym niechlubnym zestawieniu możemy wymienić: Ksawerów (23. miejsce), Zgierz (40. miejsce), Olbrachtowice (44. miejsce) i Dębice (49. miejsce). Na pierwszym miejscu jednak jest śląskie miasto o 20 tys. liczbie mieszkańców. To Orzesze. Tuż za nim jest Sarajewo, czyli stolica Bośni i Hercegowiny, a dalej serbskie miasto - Valjevo.

Światowy raport o jakości powietrza za 2020 r. zawiera dane dla 106 krajów, w porównaniu z 98. w 2019 roku i 69. w 2018 r. Wyjaśnijmy, że IQAir, która przygotowała raport, to szwajcarska firma zajmująca się technologią jakości powietrza, specjalizująca się w ochronie przed zanieczyszczeniami powietrza. IQAiR posiada m.in. globalną platformę informacji o jakości powietrza AirVisual.

W raporcie IQAir podaje miasta, gdzie poziom pyłu PM2,5 jest największy w sakli roku. PM2,5 to pył zawieszony, który według WHO jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka ze wszystkich zanieczyszczeń powietrza. Długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 odpowiada m.in. za choroby układu oddechowego, nasilenie astmy, nowotwory płuc, gardła, krtani itp.

Raport ten jest oparty na największej na świecie bazie danych naziemnych pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Raport zawiera tylko dane dotyczące pyłu zawieszonego PM2,5, które zostały zgłoszone przez naziemne stacje monitorujące w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do czasu rzeczywistego. Dane są pozyskiwane zarówno z rządowych stacji monitorujących, jak i prywatnych stacji zarządzanych przez osoby fizyczne i organizacje

TOP 10 miast Europy z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem według IQAiR:

  1. Orzesze (Polska)
  2. Sarajewo (Bośnia i Hercegowina)
  3. Valjevo (Serbia)
  4. Lukavac (Bośnia i Hercegowina)
  5. Doboj (Bośnia i Hercegowina)
  6. Kosjerić (Serbia)
  7. Živinice (Bośnia i Hercegowina)
  8. Vučitrn (Kosowo)
  9. Gaggiano (Włochy)
  10. Tuzla (Bośnia i Hercegowina)

Jak podaje Polski Alarm Smogowy zanieczyszczenie powietrza w Polsce ma kilka przyczyn: domowe piece grzewcze, transport samochodowy, elektrownie węglowe i zakłady przemysłowe. Główną przyczyną zanieczyszczenia jest tzw. niska emisja. Wpływa na nią m.in. ogrzewanie domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W takich piecach można spalić nie tylko odpady węglowe (muł i miał), ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne.

Dodajmy, że w ramach zapisów ustawy antysmogowej, które weszły w życie z dniem 1 września 2017 r., w domowych paleniskach nie można używać takich materiałów jak węgiel brunatny, muły i flotokoncentraty oraz biomasa stała o wilgotności powyżej 20 proc. Przechodząc, czy też przejeżdżając ulicami Orzesza, można jednak zauważyć, że z kominów wydobywa się ciemny, gęsty dym. To z pewnością jeden z powodów, dla których akurat to Orzesze znalazło się w rankingu IQAir o jakości powietrza w Europie w 2020 roku.

Nie przeocz

Światowy ranking IQAir. Największe zanieczyszczenie powietrza jest w Azji

Światowy raport o jakości powietrza za2020 r. zawiera dane dla 106 krajów. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miasta świata 2020 roku dominują jednak miasta Indii. Na pierwszym miejscu jest jednak chińskie Hotan. Poziom pyłu PM2,5 wyniósł tam w skali roku 110,2 µg/m3. Najgorzej było w marcu 2020, gdy poziom pyłu osiągnął wartość 264,4 µg/m3. Dla porównania w najbardziej zanieczyszczonym mieście Europy, czyli w śląskim Orzeszu w skali roku poziom pyłu PM2,5 wyniósł 44,1 µg/m3, a najgorsze powietrze było w grudniu, gdy poziom pyłu osiągnął wartość 96, 3 µg/m3.

- Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do około 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie, jednocześnie obciążając światową gospodarkę w wysokości ponad 2,9 biliona dolarów rocznie - czytamy w raporcie IQAiR za 2020 rok.

W światowym rankingu dominują miasta w Azji, zwłaszcza w Indiach. Na 50. wszystkich miasta świata o najgorszej jakości powietrza, 35. to miasta w Indiach. W rankingu znajdziemy je przykładowo od 2. do 14. miejsca. W całym rankingu są też miasta w Pakistanie, Chinach, Bangladeszu oraz Tangerang Południowy w Indonezji.

Zobacz koniecznie

Miasta świata o największym skażeniu powietrza to:

  1. Hotan (Chiny)
  2. Ghaziabad (Indie)
  3. Bulandshahr (Indie)
  4. Bisrakh Jalalpur (Indie)
  5. Bhiwadi (Indie)
  6. Noida (Indie)
  7. Greater Noida (Indie)
  8. Kanpur (Indie)
  9. Lucknow (Indie)
  10. Delhi (Indie)

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki