Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadciąga czas gwałcicieli! Zgwałcić mogą Cię wszędzie - na ulicy, w barze, na przystanku...

źródło: policja.pl
Portrety pamięciowe gwałciciela, który kilka miesięcy temu sterroryzował Zieloną Górę i okolice. Później okazało się, że w rzeczywistości gwałtów było o wiele mniej niż zgłoszono - niektóre kobiety kłamały.
Portrety pamięciowe gwałciciela, który kilka miesięcy temu sterroryzował Zieloną Górę i okolice. Później okazało się, że w rzeczywistości gwałtów było o wiele mniej niż zgłoszono - niektóre kobiety kłamały. Fot. policja
Kim jest gwałciciel, kogo i gdzie atakuje najczęściej? Kto jest najbardziej zagrożony takim przestępstwem i jak skutecznie zmniejszyć zagrożenie?

CO RADZI POLICJA

CO RADZI POLICJA

* O zamiarze wyjścia z domu, miejscu zabawy, przewidywanej trasie oraz terminie powrotu poinformuj zaufaną osobę. Będzie to pierwsza osoba, która rozpocznie poszukiwania gdy nie powrócisz do domu w określonym czasie.
* Nie akceptuj jazdy windą z nieznajomymi.
* Nigdy nie chodź na skróty, trzymaj się miejsc uczęszczanych i dobrze oświetlonych. Po zmierzchu noś ze sobą latarkę.
* Podróżując środkami komunikacji miejskiej siadaj zawsze w grupie kilku osób lub blisko kierowcy. Nie podróżuj pociągiem w pustym przedziale.Nie zgadzaj się na podwiezienie przez nieznaną Ci osobę. Nie korzystaj z tzw. "okazji".
* Zapewnij sobie powrót do domu w towarzystwie osoby zaprzyjaźnionej lub weź taksówkę - w takim przypadku poproś kierowcę aby poczekał, aż wejdziesz bezpiecznie do domu.
* Gdy stałaś się ofiarą napadu: uciekaj jeśli masz taką możliwość, jeśli nie możesz uciekać, alarmuj otoczenie. Krzycz wzywając pomocy np. "pali się" albo zwracaj się do wybranej osoby wymyślonym imieniem.
* Postaraj zapamiętać jak najwięcej cech charakterystycznych napastnika.
* Jeśli zostaniesz zaatakowana masz prawo się bronić. Użyj czegokolwiek aby ten atak odeprzeć: parasolki, obcasa buta, lakieru w sprayu , kluczy itp. Gdy walczysz o swoje zdrowie lub życie Twoje prawo do samoobrony jest bardzo szerokie.Gdy atak napastnika się udał, jak najszybciej zawiadom Policję, jeśli sytuacja tego wymaga - odwiedź lekarza. Im dłużej będziesz zwlekać z poinformowaniem Policji, tym trudniej będzie zatrzymać sprawcę. Jeśli nie będziesz mogła przyjść na Policję - zadzwoń, funkcjonariusze przyjadą do Ciebie.
* Wybierając się na imprezę lub spotkanie z przyjaciółmi do, klubu, pubu, czy też w inne miejsce, gdzie jest podawany alkohol, musisz mieć świadomość zagrożeń związanych z użyciem tzw. "pigułki gwałtu".
* Tak zwana "pigułka gwałtu" to wiele substancji chemicznych, które w różnej formie i postaci (nie tylko tabletki) w połączeniu z alkoholem mogą spowodować utratę świadomości, zanik woli, niepamięć.
* Tego typu substancje chemiczne mogą być podawane lub wykorzystywane w innych sytuacjach - nie tylko w klubie, czy dyskotece, ale również w pociągu, autobusie, na plaży itp., stąd też nie przyjmuj napojów i poczęstunków od nieznanych osób.
* Unikaj samotnych wizyt w klubach i na imprezach lub w towarzystwie nieznanych osób.
* Nie pij niczego, co oferuje nieznajoma osoba. Unikaj dzielenia się lub wymieniania napojami. Pij z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki, a jeżeli robi to barman, to żądaj, aby uczynił to na Twoich oczach. Obserwuj, jak napój jest przyrządzany.
* Nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój wygląda lub smakuje inaczej - nie ryzykuj, nie pij go.
* Jeśli po wypiciu jakiegoś napoju poczujesz się dziwnie (np. mdłości, zawroty głowy, zaburzenia widzenia itp.), szukaj pomocy u zaufanej osoby lub zadzwoń na pogotowie. W tym czasie unikaj miejsc ustronnych i ciemnych pomieszczeń. Bądź tam, gdzie jest dużo ludzi.
* Wychodząc z klubu lub imprezy z powodu złego samopoczucia, zapewnij sobie pomoc zaufanej osoby podczas powrotu do domu.

Lada chwila początek wakacji, więcej czasu spędzimy na wypoczynku i na zabawie. Czy będzie to czas bezpieczny także dla kobiet? Czy gorące, długie wakacyjne dni i rozrywkowy sposób spędzania wolnego czasu sprzyjają większej liczbie przestępstw seksualnych? Czy jest to czas wzmożonej aktywności gwałcicieli?

Według policyjnych statystyk w ubiegłym roku zgłoszono 1816 zgwałceń. To nieco mniej niż rok wcześniej, kiedy w sprawach zgwałcenia wszczęto o 225 postępowań karnych więcej. Jeśli popatrzymy na liczbę wszczętych postępowań w poszczególnych miesiącach roku, to widać wyraźnie wzrost w miesiącach letnich, w niektórych latach nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do pozostałych miesięcy.

Dlatego właśnie teraz warto przypomnieć kilka profilaktycznych zasad, które pomogą kobietom w zadbaniu o swoje bezpieczeństwo.

Kim jest gwałciciel?

Przestępstwa zgwałcenia mają bardzo wysoką wykrywalność. W ubiegłym roku wyniosła ona 82,6 proc. Zarzuty popełnienia przestępstwa przedstawiono 852 podejrzanym dorosłym oraz 98 nieletnim.

525 podejrzanych dorosłych zostało tymczasowo aresztowanych, 288 podejrzanym dorosłym i 9 nieletnim udowodniono, że w momencie popełnienia przestępstwa byli nietrzeźwi. Dodatkowo 3 podejrzani dorośli - byli pod wpływem narkotyków.

482 podejrzanych to osoby wcześniej nie karane, natomiast 124 - były już karane za przestępstwa natury seksualnej a 281 - to karani wcześniej za inne przestępstwa (63 osoby - brak danych co do wcześniejszej karalności).

Wśród podejrzanych największą grupę stanowią bezrobotni 406 osób. Zarzuty usłyszało też 8 studentów oraz osoby zatrudnione na stałe (293 osób).

Ofiarami gwałcicieli padają nie tylko osoby dorosłe, ale także małoletni. W ubiegłym roku wśród 1380 ogółu pokrzywdzonych było 319 małoletnich.

Ustalono, że zdecydowanej większości spośród 1530 przestępstw stwierdzonych dokonali obywatele polscy - 1244. Ustalono także, że 15 przestępstw dokonali cudzoziemcy.

Na szczęście nie w każdym przypadku przestępstwa doszło do faktycznego zgwałcenia. W 296 przypadkach sprawcy jedynie usiłowali dokonać zgwałcenia, a nie faktycznie dokonali.

Do zgwałceń częściej dochodzi w miastach (72 proc. przestępstw) niż na wsiach (28 proc. przestępstw)

Gwałcą prawie wszędzie

Jeśli chodzi o miejsca zgwałceń, to najczęściej do tego przestępstwa dochodzi w mieszkaniach i domach - odnotowano 740 przestępstw. Inne miejsca, w których doszło do zgwałceń to np. takie:

- Domki letniskowe - 9, ogródki działkowe, altanki - 8
- Domy dziecka - 3
- Domy opieki społecznej - 3
- Hotel, zajazd - 12
- Restauracja, pub, bar - 7
- Sklepy - 5
- Boisko sportowe - 9
- Parki, skwery - 30
- Szkoły - 33
- Samochód - 42, autokar - 5, przystanek komunikacyjny - 6, tramwaj - 1
- Ścieżka rekreacyjna - 20
- Ulica - 195, droga - 7
- Szpital, sanatorium, przychodnia - 7
- Komórka, piwnica, strych - 16
- Las - 87
- Pole, łąka, pastwisko - 41
- Teren budowy - 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki