Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na stażu w Niemczech

mb
Młodzież z Lubiejewa spotkała się z burmistrzem Eisenach
Młodzież z Lubiejewa spotkała się z burmistrzem Eisenach Archiwum
Kilkunastu uczniów z Lubiejewa było na stażu w Niemczech. Zespół Szkół CKP w Starym Lubiejewie w ramach programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci opracował projekt "Standardy światowe i przepisy bezpieczeństwa w dziedzinie zawodów gastronomicznych z uwzględnieniem przepisów Unii Europejskiej", w którym uczestniczyło 16 uczniów z Technikum Żywienia oraz opiekunowie: Justyna Pazik i Adam Ziajko.

Uczniowie wyjechali na 3-tygodniowy staż do Niemiec, który odbył się w listopadzie i grudniu.
Projekt organizowany był we współpracy z Centrum Technologii i Kształcenia Zawodowego (Technologie und Berufsbildungszentrum - TBZ) w Eisenach w Niemczech. TBZ jest dużą firmą specjalizującą się w szkoleniu w różnych zawodach. Jedną z głównych form szkolenia są moduły szkolenia związane z gastronomią, w których uczniowie i osoby dorosłe zdobywają umiejętności niezbędne do uzyskania zawodów: pomocnik kucharza, kucharz, mistrz kucharski, kelner, pracownik hotelu.

Podczas stażu uczniowie z Lubiejewa zapoznali się z nowoczesnym wyposażeniem technicznym kuchni, nowymi trendami i technologiami w dziedzinie gastronomii i przetwórstwa spożywczego oraz normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Byli także na wycieczkach w hotelach, restauracjach i zakładach przemysłu spożywczego. Dodatkową atrakcją była wizyta w ratuszu, gdzie zostali przyjęci przez burmistrza Eisenach.

Podczas pobytu w Eisenach uczniowie mieszkali w schronisku młodzieżowym. Warunki były bardzo dobre. Młodzież miała również dodatkowe wycieczki turystycznokrajoznawcze po okolicy. W Eisenach zwiedzili zamek Wartburg, dom Lutra, dom Bacha, muzeum samochodów, stare miasto i jarmark adwentowy, w Erfurcie stare miasto, katedrę i zabudowany most, w Weimarze Muzeum Goethego, a w Fuldzie kościół z 819 roku, katedrę, ogród i stare miasto.
Zdobyte w Eisenach umiejętności uczniowie będą mogli wykorzystać podczas zajęć praktycznych w szkole, a także w czasie końcowego egzaminu z przygotowania zawodowego. Wielu uczniów zdaje w tym roku szkolnym egzamin maturalny, więc istotna jest również dodatkowa nauka języka niemieckiego.

Zespół Szkół CKP w Starym Lubiejewie prowadzi od wielu lat współpracę z różnymi szkołami i instytucjami europejskimi. Trzy lata temu 15 uczniów w ramach programu Leonardo da Vinci było na trzytygodniowym stażu w Grazu w Austrii, a we wrześniu 2002 r. była rewizyta austriackich uczniów w szkole w Lubiejewie (praktyki uczennice odbywały u okolicznych rolników, z którymi szkoła współpracuje).

Szkoła prowadzi też regularną wymianę z Liceum Rolniczym w Ahun we Francji. W jednym roku grupa kilkunastu uczniów wyjeżdża na kilkunastodniową wycieczkę do zaprzyjaźnionej szkoły, a w następnym uczniowie z Francji przyjeżdżają do Lubiejewa. W listopadzie 2003 roku 15 uczniów z Lubiejewa w ramach programu Leonardo da Vinci było na trzytygodniowym stażu w Paderborn. Kolejny wyjazd odbędzie się w następnym roku szkolnym. Od wielu lat w okresie wakacji uczniowie wyjeżdżają też na 3-miesięczne praktyki do Szwajcarii. Również organizowane były wyjazdy roczne dla absolwentów lubiejewskiej szkoły do Szwajcarii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki