Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na nerki choruje jedna na dziesięć osób. Badajmy się!

Iza Wysocka
Dr Agnieszka Gałązka-Mikołajewska z pacjentką Justyną Ropiak podczas dializy
Dr Agnieszka Gałązka-Mikołajewska z pacjentką Justyną Ropiak podczas dializy I. Ossowska
- Statystycznie na nerki choruje jedna na dziesięć osób - mówi dr Agnieszka Gałązka-Mikołajewska, kierownik ostrołęckiej stacji dializ. - To oznacza, że na świecie z powodu chorób nerek cierpi 500 milionów osób. A w naszym kraju chore nerki może mieć aż 4 miliony Polaków! Pod opieką naszej stacji dializ znajduje się około 70 pacjentów.

Skala problemu jest duża. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może mieć chore nerki. W początkowym okresie choroby nerki nie dają bowiem niepokojących objawów.
- Pierwsze objawy chorób nerek są bardzo niespecyficzne - mówi dr Gałązka-Mikołajewska. - Ponieważ nerki oczyszczają organizm z różnych substancji, można obserwować objawy przewlekłego, wolno postępującego zatrucia. Objawia się ono brakiem apetytu, osłabieniem, zmęczeniem. Do tego dochodzi nadciśnienie tętnicze. Na początku może być zwiększona, a potem zmniejszona ilość oddawanego moczu i ogólnie osłabienie.
O chorobie nerek mogą też świadczyć: częste oddawanie moczu w nocy, obrzęki wokół oczu, opuchlizna rąk, stóp i kostek, czy nawet łuszczenie się skóry.
Jeśli któryś z tych objawów nas niepokoi, trzeba przeprowadzić podstawowe badania.

Te badania nie są drogie

Wczesne wykrycie choroby nerek jest kluczem do skutecznej terapii. Zastosowanie właściwego leczenia pozwala zahamować postęp choroby u większości pacjentów.
- Żeby sprawdzić czy mamy zdrowe nerki, pierwszym badaniem jest badanie ogólne moczu - tłumaczy dr Gałązka-Mikołajewska. - Może je zlecić lekarz, ale można je także zrobić samemu. To koszt rzędu 5-7 złotych. Jeśli w moczu zostanie stwierdzona obecność białka, leukocytów, czy erytrocytów, to daje nam pierwszy sygnał, że z nerkami się coś dzieje. Drugie ważne badanie to oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Jeżeli poziom kreatyniny jest niski, to znaczy że nerki dobrze oczyszczają organizm z substancji toksycznych. Kolejnym istotnym badaniem jest badanie USG nerek. Nerki powinny mieć długość 10-12 cm, powinna być zachowana warstwa korowa, jak i miedniczki. Jeżeli mają dobrą wielkość, nie ma żadnych torbieli, ani innych nieprawidłowości, to ich funkcje są prawdopodobnie prawidłowe.
Dr Agnieszka Gałązka-Mikołajewska wyjaśnia skąd się biorą choroby nerek.
- Przede wszystkim są one wtórne do innych chorób - zaznacza. - Najczęściej nerki niszczy nam cukrzyca. Osoby z cukrzycą typu I zazwyczaj chorują na nerki po 10-15 latach trwania choroby. U starszych osób z cukrzycą typu II niewydolność nerek występuje po około 10 latach.

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki