Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myszyniec. Zofia Warych nie żyje. Wybitna twórczyni ludowa z Myszyńca zmarła 28.09.2021

OPRAC.:
Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Mazowiecki Szlak Tradycji
Mieszkająca w Myszyńcu Zofia Warych zmarła nagle w nocy 28 września 2021. Wybitna twórczyni ludowa była między innymi laureatką prestiżowej Nagrody Kolberga.

Zofia Warych urodziła się 25 marca 1939 r. w Dębach w powiecie ostrołęckim. Od 1957 r. mieszkała w Myszyńcu. Jej matka była znaną i szanowaną w całej okolicy cepsiarką, śpiewaczką weselną, mistrzynią ceremonii. Ojciec był śpiewakiem pogrzebowym.

Była jedną z najbarwniejszych postaci Kurpiowszczyzny. Swoją działalność koncertową rozpoczęła dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Jak mówiła, wcześniej musiała wychować dzieci, zadbać o dom, dopiero później za namową siostry postanowiła występować wraz z zespołem śpiewaczym z Ciesiny (w 1993 r. debiutowała z nimi na scenie kazimierskiej). Pod koniec lat dziewięćdziesiątych dołączyła do myszynieckiego zespołu i koncertowała wraz z nim, aby w końcu zdecydować się na występy solowe.

W jej śpiewie zachowały się wszystkie cechy wyróżniające styl i charakter kurpiowskiej pieśni - co dostrzegli jurorzy wielu festiwali, w tym kazimierzowskiego. Śpiewała w gwarze kurpiowskiej zachowując autentyczną, właściwą tylko dla regionu Myszynieckiej Puszczy Zielonej gwarową manierę wykonawczą. Od lat związana z Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

Na licznych festiwalach śpiewaczych zawsze zajmowała czołowe lokaty. Wielokrotnie występowała na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. W 1995 i 2007 r. wyśpiewała tam pierwszą nagrodę, a w roku 2002 zdobyła najwyższą nagrodę "BASZTĘ". Tym samym znalazła się w gronie najlepszych śpiewaków ludowych w Polsce. W 2010 r. razem z wnuczką Łucją Warych zdobyła nagrodę w konkursie "Duży-Mały" w grupie śpiewaków. Interpretacje Zofii Warych od lat są źródłem poznania tradycyjnych obrzędów weselnych i autentycznego kurpiowskiego śpiewania.

Była ona także uznaną hafciarką i koronkarką. Jej misternie wykonane prace były wielokrotnie nagradzane w "Konkursie Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej" podczas corocznej cyklicznej imprezy Miodobranie Kurpiowskie. Zofia Warych bardzo pieczołowicie dbała o swoje stroje, nosi je nie tylko, gdy koncertuje, ale także podczas najważniejszych uroczystości kościelnych.

Zofia Warych w 2011 roku została laureatką Nagrody Kolberga.

Oprac. na podstawie artykuu Zdzisława Ścibka ze strony internetowej konkursu Nagrody Kolberga.

Rodzinie i bliskim świętej pamięci Zofii Warych składamy wyrazy współczucia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki