Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myszyniec. Ruszył projekt zakładania OZE w gminie. Fotowoltaika będzie też na budynkach publicznych

Anna Wołosz
Anna Wołosz
Myszyniec. Ruszył projekt zakładania OZE w gminie. Fotowoltaika będzie też na budynkach publicznych
Myszyniec. Ruszył projekt zakładania OZE w gminie. Fotowoltaika będzie też na budynkach publicznych Anna Wołosz
Myszyniec ma podpisaną umowę o dofinansowanie projektu „Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii na terenie gminy Myszyniec”. To duży projekt, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – „Odnawialne źródła energii (OZE)". Całkowity koszt projektu przekracza 13 mln zł, z czego 9,5 mln, czyli 4/5 kosztów kwalifikowanych, to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czym teraz żyjemy w gminie? Fotowoltaiką! – mówi Elżbieta Abramczyk, burmistrz Myszyńca. Instalacje znajdą się na kilkunastu budynkach użyteczności publicznej.

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

– To obecnie nasz priorytet – mówi burmistrz. – Potężny i kosztowny projekt, który trzeba dobrze rozliczyć.
z partnerami gminy
W ramach projektu zostaną zamontowane systemy odnawialnych źródeł energii. Będą różne. W gminie pojawi się: 502 kolektorów słonecznych. 260 instalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych. Instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na budynkach użyteczności publicznej. Będą to: Środowiskowy Dom Samopomocy w Białusnym Lasku, budynek komunalny w Myszyńcu Starym, szkoła w Zalesiu, szkoła w Wydmusach, szkoła w Wolkowych, budynek urzędu miejskiego w Myszyńcu, budynek Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.
Instalacje znajdą się też na plebanii przy bazylice i parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, na budynku remizy OSP w Wydmusach i na Zespole Szkół Powiatowych w Myszyńcu. Mimo że trzy ostatnie obiekty nie są administrowane przez gminę, znalazły się w projekcie, bo OSP, starostwo powiatowe i parafia występują jako partnerzy gminy w projekcie.
Pompa ciepła znajdzie się w szkole w Wydmusach.

Prace mają być prowadzone do końca 2019 roku.
Cele projektu to poprawa jakości powietrza, podwyższenie standardu życia mieszkańców, obniżenie kosztów ogrzewania i zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej , zwiększenie lokalnej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki