Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myszyniec. Msza świętej z bazyliki mniejszej w Myszyńcu w TVP Polonia, 5.04.2020

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Myszyniec. Mszę świętą sprawował biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.

W bazylice w Myszyńcu msza św. o godz. 13.00 transmitowana była w TVP Polonia.

- Jeszcze tak niedawno to, co dzieje się teraz, wydawało się niemożliwe - mówił proboszcz myszynieckiej parafii ks. Zbigniew Jaroszewski. - W Polsce pełno kościołów, a w nich eucharystia i żywy Bóg na wyciągnięcie ręki. Ile razy zabiegani, zajęci codziennymi sprawami, nie weszliśmy do świątyni nawet na chwilę adoracji Najświętszego Sarkamentu, ile razy odkładaliśmy spowiedź, ile razy łamaliśmy przykazania, nie uczestnicząc w niedzielnej eucharystii, myśląc po cichu - może innym razem będzie więcej czasu. Dziś wielu mówi, że z powodu pandemii czas się zatrzymał. Nie. Zatrzymał się świat, a czas biegnie swoim torem. To Bóg dał nam tę niecodzienną codzienność, byśmy mogli się zastanowić, byśmy mogli za eucharystią zatęsknić. Zachęcam gorąco, zróbmy wszystko, byśmy w tych trudnych okolicznościach jak najlepiej przeżyli tę eucharystię, to spotkanie z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem - mówił ks. proboszcz.

Mszę św. sprawował ksiądz biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.

- W bazylice mniejszej w Myszyńcu, w sercu Kurpi, spotykamy się w Niedzielę Palmową, aby oddać cześć naszemu Zbawicielowi, aby śpiewać mu Hosanna. Kurpiowszczyzna to wielkie bogactwo, to wspaniałe i różnorodne piękno. Ziemia na pograniczu Mazowsza, Podlasia i Warmi zachwyca nas swoim urokiem. Przemawia do nas wspaniała przyroda i niezwykłe krajobrazy Puszczy Zielonej i Białej, zachwycają nas uroki nadnarwiańskich dolin, bagien i rozlewisk. W tym pięknym środowisku naturalnym przez lata kształtowawała się niezwykła kultura i obyczajowość. Znamy Kurpiów jako ludzi niezwykle pracowitych i dzielnych, zdolnych do codziennej wytrwałej pracy, ale również odważnych w obronie ojczyzny. Wiemy, że przez pokolenia wielką rolę w tej regionalnej społeczności odgrywała wiara katolicka i chrześcijańska obyczajowość. W całej Polsce ludzie podziwiają przecież bogactwo wielkopostnych i wielkanocnych obrzędów kurpiowskich, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się celebracja Niedzieli Palmowej. Niestety, w tym roku nie jest nam dane przeżywać tego święta tak, jak to zawsze czyniliśmy. Pandemia sprawiła, że nie możemy się spotkać tutaj fizycznie, w pięknych regionalnych strojach i z pięknymi palmami w dłoniach. Pozostaje jednak głęboki wymiar duchowego zjednoczenia, którego centrum stanowi Jezus Eucharystyczny. Przeżywamy euchrarystię w swoich rodzinach, wsród bliskich, bo przecież nasze rodziny są prawdziwymi domowymi kościołami - mówił między innymi w homilii.

Bazylika w Wielkim Tygodniu: nabożeństwa, spowiedź

Ksiądz Zbigniew Jaroszewski poinformował, że od poniedziałku 6 kwietnia do środy 8 kwietnia transmisje mszy świętych w parafii będą o godz. 17.00.

W czwartek zaczyna się Triduum Paschalne.

- Z racji pandemii święta i celebracja Triduum Paschalnego będą wyjątkowe. Zmienia się forma uczestnictwa w wydarzeniach - podkreślił ksiądz proboszcz.

W czwartek, piątek i sobotę transmisje nabożeństw o godz. 19.00.

W czasie Wielkiego Tygodnia jest możliwość spowiedzi. W poniedziałek, wtorek, środę od godz. 11.00 do 13.00, 15.00 do 17.00, od 19.30 do 20.30.

W czwartek, piątek i sobotę - od 11.00 do 13.00, od 15.00 do 17.00 i od 20.30 do 21.30.

W Triduum Paschalne bazylika będzie otwarta od godz. 8.00 do 22.00.

W Niedzielę Wielkanocną tramsmisje mszy świętych z bazyliki: o godz. 6.00, 10.30 i o godz. 12.00.

W tym roku nie będzie poświęcenia pokarmów w kościołach.

Zachęcamy, aby w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, podczas śniadania, jedna osoba, na przykład ojciec rodziny, odmówił słowa błogosławieństwa przed posiłkiem. Przykładowe słowa modlitwy można będzie znaleźć na naszej stronie internetowej i z tyłu świątyni

- mówił ks. Jaroszewski.

Bazylika w Myszyńcu

Koronawirus. Bazylika w Myszyńcu w czasach pandemii, 22.03.2...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki