Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce: przekazanie kluczy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych zakończona. Uroczyste przekazanie kluczy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Premier rządu był najważniejszym gościem dzisiejszej uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W ten szczególny dzień, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wykonawca prac budowlanych i adaptacyjnych – prezes firmy Budimex Dariusz Blocher – symbolicznie przekazał klucze do obiektu gospodarzom: dyrektorowi MŻW Jackowi Karczewskiemu, prezydentowi miasta Łukaszowi Kulikowi i ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu (muzeum jest jednostką miejską, ale współfinansowaną i współprowadzoną przez ministerstwo).

Tutaj tworzy się wolna Polska

- Działając celem przysporzenia sobie korzyści materialnych dokonał wielu bestialskich mordów na ludności cywilnej pod obłudnym płaszczykiem haseł politycznych – zaczął swoje przemówienie premier Mateusz Morawiecki. – Takie słowa umieszczono na liście gończym za Kazimierzem Kamińskim, pseudonim „Huzar”. Dziś wiemy, że te słowa odnosiły się do jego morderców, do komunistów, którzy wtedy opanowali Polskę.

Dalej mówił:

- Dziękuję byłemu prezydentowi Ostrołęki Januszowi Kotowskiemu, dziękuję obecnemu prezydentowi, który kontynuuje to dzieło. Dziękuję wszystkim, którzy wierzyli i wierzą, że ta walka o pamięć ma sens, bo ona jest rzeczywiście fundamentem naszej przyszłości. Dzięki takiemu muzeum jak to historia nie będzie głucho milczeć o naszych największych bohaterach. Dzięki takiemu muzeum, dzięki przypominaniu żołnierzy wyklętych przełamujemy porządek jałtański. To tutaj tworzy się wolna Polska.

- Trzy lata temu do nowego ministra kultury zgłosili się przedstawiciele społeczeństwa ostrołęckiego z pytaniem, czy można liczyć na pomoc w budowie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – przypominał wicepremier Gliński. - Nasza odpowiedź, bo od początku działałem z moim wiceministrem, przyjacielem, Jarosławem Sellinem, była jednoznaczna: Oczywiście, robimy to. Oczywiście, te trzydzieści, czy więcej milionów znajdzie się od ręki. Bo to jest oczywiste, że to muzeum musi powstać. I już powstało. To jest nasza pierwsza rozpoczęta i zakończona inwestycja poświęcona naszej pamięci. Realizujemy w tej chwili około 30 projektów muzealnych poświęconych polskiej pamięci, które pokrywają te białe plamy, które przez lata nie były realizowane. Nie pamiętano. To jest także wielki wstyd tej Polski po 1989 roku – mówił Piotr Gliński.

Wszyscy będziemy pamiętać o Ostrołęce

Minister kultury przypomniał też, że w Warszawie funkcjonuje już formalnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych – przy ul. Rakowieckiej.

- Ale wszyscy będziemy pamiętali, że tu w Ostrołęce powstała pierwsza tego typu instytucja – podkreślał minister kultury.

Piotr Gliński także podziękował tym, którzy stali za powstaniem muzeum – posłowi Arkadiuszowi Czartoryskiemu, prezydentowi Januszowi Kotowskiemu, wiceprezydentowi Pawłowi Stańczykowi, dyrektorowi Jackowi Karczewskiemu, także pracownikom ministerstwa. I już po odejściu od mikrofonu… wrócił do niego.

- Przepraszam, ale żeby być rzetelnym, muszę także podziękować obecnemu prezydentowi Ostrołęki Łukaszowi Kulikowi – powiedział.

I właśnie Łukasz Kulik zabrał głos jako kolejny.

- Cieszę się, że mogliśmy dotrzymać terminu, 1 marca, żeby w tym szczególnym dniu to muzeum powstało – mówił prezydent Ostrołęki. Także dziękując posłowi Czartoryskiemu, prezydentowi Kotowskiemu i dyrektorowi Karczewskiemu.

- Mam nadzieję, że to muzeum będzie pierwszym punktem na mapie przywracania żołnierzy wyklętych do historii, że będzie też miejscem dyskusji o tej trudnej historii. I mam nadzieję, że tu zaczniemy lekcję, która pokaże w jak trudnych czasach przyszło nam żyć po II wojnie światowej – mówił Łukasz Kulik.

Oczywiście wszyscy przemawiający – głos zabrali jeszcze Jacek Karczewski, Dariusz Blocher i Arkadiusz Czartoryski (odczytał list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego) – dziękowali obecnej na uroczystości – choć, niestety, niezbyt licznej, grupie kombatantów i rodzin żołnierzy wyklętych.

Po przemowach dokonano symbolicznego przekazania kluczy do muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki