Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie miejskie....

  Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie miejskie. Kulik się dogadał

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ossowski

  Tygodnik Ostrołęcki

  Aktualizacja:

  Tygodnik Ostrołęcki

  Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie miejskie. Kulik się dogadał
  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że podpisze w grudniu aneks w sprawie przedłużenia umowy o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
  Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie miejskie. Kulik się dogadał
  Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach głośno mówiło się o kłopotach powstającego muzeum. Budowa muzeum jest w całości finansowana z środków ministerstwa. Tyle, że umowa to ma także ramy czasowe – lata 2016-2018. Od dawna wiadomo było, że do końca tego roku muzeum nie powstanie.

  Tym samym środki na budowę muzeum nie mogłyby być przekazane w 2019 roku. Jednak będą.

  - Decyzja [o podpisaniu aneksu do umowy] zapadła po spotkaniu kierownictwa ministerstwa z prezydentem miasta Łukaszem Kulikiem. MKiDN współprowadzi Muzeum utworzone przez Miasto Ostrołęka na podstawie umowy zawartej w marcu 2016 r – poinformowało ministerstwo

  Dalej w jego komunikacie czytamy:

  Zgodnie z umową o wspólnym prowadzeniu Muzeum, MKiDN zobowiązało się przekazać w latach 2016-2018 środki w wysokości 35 000 000 zł w formie dotacji celowej na wykonanie prac inwestycyjnych, budowlanych i adaptacyjnych oraz wyposażenia Muzeum w zakresie umożliwiającym rozpoczęcie działalności wystawienniczej, kulturalnej, naukowej i edukacyjnej, w tym organizację i wyposażenie wystawy stałej. Do tej pory MKIDN przekazało MŻW w Ostrołęce ponad 25 mln zł na prace budowalne i adaptacyjne. To 72 proc. zaplanowanych dla Muzeum środków.

  Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest finansowana wyłącznie ze środków MKIDN, a fakt, że jest ona realizowana - to wynik decyzji i osobistego zaangażowania ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który wielokrotnie dawał dowód swojego zainteresowania postępem prac w Muzeum oraz przygotowaniem jego wystawy stałej.

  MKIDN jest nie tylko zainteresowane przedłużeniem umowy o współprowadzeniu inwestycji w MŻW, ale również nową umową o współprowadzeniu z miastem Muzeum Żołnierzy Wyklętych po jego otwarciu. Jednocześnie MKIDN zwraca uwagę, że nie ma prawnej możliwości, aby resort przejął prowadzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Nie można bowiem upaństwowić ani znacjonalizować majątku samorządowego, a Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest własnością samorządu.


  To ostatnie stwierdzenie odnosi się do podjętej niedawno przez radę miasta uchwały o zamiarze przekazania muzeum ministerstwu. W uchwale nie sprecyzowano czy chodzi i MKIDN czy o Ministerstwo Obrony Narodowej. Uchwałę podjęto w końcówce minionej kadencji, uchwałę przygotował jeszcze prezydent Janusz Kotowski, który zapewniał podczas sesji, że oba ministerstwa są zainteresowane przejęciem muzeum.

  Jak się okazuje, tak nie jest, co muzeum wyraźnie zaznaczyło w komunikacie. W każdym razie muzeum pozostanie jednostką miejską. Na razie nie wiadomo na czym będzie polegało „współprowadzenie” tej instytucji. Szczegóły poznamy po podpisaniu umowy. Najpewniej oznacza to, że część kosztów utrzymania muzeum poniesie miasto.

  Tak jest choćby w sąsiedniej Ostrowi Mazowieckiej, gdzie powstaje Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Mamy więc do czynienia z analogiczną sytuacją. Jest ona jednak o tyle inna, że tam sprawa została formalnie załatwiona, a o umowie z ministerstwem burmistrz informował dokładnie na sesjach rady miasta.

  Tam ministerstwo podpisało z miastem umowę, na mocy której rząd w całości sfinansuje koszt budowy. Jeśli zaś chodzi o bieżące utrzymanie placówki – będzie pokrywał 80 proc. kosztów. Pozostałe 20 proc. będzie pochodzić z budżetu miasta. Taka umowa jest podpisana na kilka lat.

  Czy tak będzie w Ostrołęce? 80 procent kosztów z kasy ministerstwa, pozostałe z kasy miasta? Dowiemy się po podpisaniu umowy…

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polub nas na Facebooku

  Specjalnie dla Was

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  Nasze akcje [plebiscyty, konkursy, imprezy]

  12 najmniej seksownych imion żeńskich? Tak sądzą internauci!

  12 najmniej seksownych imion żeńskich? Tak sądzą internauci!

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zdjęcia wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zdjęcia wysportowanej Pauliny