Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemi Makowskiej Garnizonu Różan współorganizowało piknik historyczny na Górze Strękowej

Jarosław Sender
Powstające w Różanie Muzeum Ziemi Makowskiej i Garnizonu Różan było jednym ze współorganizatorów uroczystości, które odbyły się na Górze Strękowej koło Wizny, z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Udział w tej imprezie, która zgromadziła tysiące ludzi z całej Polski, był dla dyrektora muzeum, Wiesława Łaska¬rzewskiego okazją do promocji placówki i zbiorów, które się w niej znajdą.

Przez cały dzień odbywał się piknik historyczny, na który Wiesław Łaskarzewski przygotował wystawę unikatowych elementów wyposażenia fortyfikacji polskiej sprzed 1939 r. Muzeum zaprezentowało także szczątki niemieckiego samolotu HE-111P, strąconego przez polskiego pilota myśliwskiego B. Dą¬browskiego, nad Narwią, 4 września 1939 r. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku. Była pierwszą tak poważną prezenacją Muzeum Ziemi Makowskiej.

Polskie Termopile

Główne uroczystości odbyły się 6 września 2009 r., niemal dokładnie 70 lat po bitwie pod Wizną, w miejscu, gdzie zginął legendarny dowódca tej obrony - kapitan Władysław Raginis. Ze względu na ogromną dysproporcję sił, czas trwania obrony i niezwykły opór polskich żołnierzy, bitwa pod Wizną zwana jest często Polskimi Termopilami. Tak zresztą spostrzega ją zaproszony na uroczystości znany szwedzki zespół hardrockowy Sabaton, który obrońcom Wizny poświęcił utwór "40:1". "Ochrzczeni w ogniu/Czterdziestu na jeden/Duchem Spartanie/Śmierć i chwała/Żołnierze Polski/Stoją jak mur/ Gniew Wehrmachtu dobija się do naszych drzwi" - śpiewali z wielką siłą szwedzcy muzycy na dawnym polu bitewnym. Pobyt na Górze Strękowej zrobił na nich wielkie wrażenie.

- To dla nas wielki zaszczyt grać w tym miejscu, w którym walczył i zginął kapitan Raginis. To miejsce jest symbolem wielkiego męstwa polskich żołnierzy - wołał do wielotysięcznego tłumu wyraźnie poruszony Joakim Broden, wokalista i lider zespołu Sabaton podczas wieczornego koncertu pod zniszczonym bunkrem Raginisa. - Podziwiam kapitana Raginisa, że wytrwał do końca, śmierć i chwała!

Joakim Broden zdradził, że członkowie zespołu przygotowują kolejny utwór o polskich żołnierzach - o pilotach z Dywizjonu 303, którzy wyróżnili się wielkim męstwem w bitwie o Anglię.

Wójt gminy Zawady Paweł Pogo¬rzelski, na terenie której znajduje się Góra Strękowa, nadał szwedzkim muzykom tytuł "Honorowego obywatela gminy Zawady". Publiczność zgromadzona na koncercie przyjęła to z wielkim aplauzem.

Patronat honorowy nad obchodami sprawował prezydent RP Lech Kaczyński. Odbywały się one pod hasłem: "Przechodniu powiedz Polsce… żeśmy polegli tu, do końca wierni Ojczyźnie", nawiązującym do słynnego epigramatu wyrytego na grobie króla Leonidasa, dowodzącego Spartanami pod Termopilami.

W programie imprezy znalazła się dobrze przygotowana inscenizacja jednego z elementów bitwy pod Wizną - obrony schronu dowodzenia na Górze Strękowej, z udziałem harcerskiej grupy rekonstrukcyjnej z Łomży. Wozy pancerne do tej bitwy sprowadzono aż ze Słowacji. Odbyła się też premiera plenerowa filmu zrealizowanego dla TVP Historia "Polskie Termopile" w reżyserii Leszka Wiśniewskiego.

Imprezę zakończyły dwa koncerty: patriotyczny pt. "W hołdzie kapitanowi Raginisowi i obrońcom Wizny" w wykonaniu zespołu rockowego Forteca i rewelacyjny występ grupy Sabaton, która swoją dynamiczną żywiołową muzyką porwała wielki tłum zgromadzonych na wzgórzu gości. Dzięki temu koncertowi uroczystości pozostawiły niezatarte wrażenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki