MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mur na granicy. Wiceszef MON zdradził, kiedy powstanie

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Wizualizacja zapory na granicy polsko-białoruskiej
Wizualizacja zapory na granicy polsko-białoruskiej fot. Twitter/@Straz_Graniczna
– Wielkie podziękowania należą się kierownictwu MSWiA, bo zakładane jest, że zapora powstanie w ciągu 180 dni – powiedział w rozmowie z TVP1 wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

W rozmowie w TVP1 wiceminister obrony narodowej mówił o konflikcie na granicy polsko-białoruskiej. Polityka zapytano, czy czekają nas nowe odsłony tego sporu.

W środę granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 22 osoby. "Na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze służby białoruskie uszkadzały concertinę oraz oślepiały polskie patrole laserami. Na odcinku PSG Mielnik grupa 10 cudzoziemców próbowała przekroczyć gr. używając kładki" - przekazała w czwartek Straż Graniczna.

– Jesteśmy przekonani, że ten konflikt będzie trwał jeszcze długie miesiące. Bardzo absorbuje Straż Graniczną, ale nade wszystko siły zbrojne, bo każdego dnia oddelegowujemy kilkanaście tysięcy żołnierzy do wsparcia działań na granicy polsko-białoruskiej – ocenił Wojciech Skurkiewicz.

– Wczoraj w MSWiA odbyło się kolejne posiedzenie zespołu koordynującego działania związane z budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej. Uczestniczę w tych spotkaniach jako osoba oddelegowana przez ministra obrony narodowej i jestem przekonany, że dopóki nie powstanie stała zapora, będziemy co i rusz borykać się z próbami przekraczania granicy – zaznaczył.

Kiedy powstanie zapora na granicy?

Dopytywany, kiedy możemy się spodziewać realizacji inwestycji, powiedział, że "termin oddania zapory do użytku jest bardzo optymistyczny".

– Wielkie podziękowania należą się kierownictwu MSWiA, bo zakładane jest, że ona powstanie w ciągu 180 dni. Należy więc spodziewać się, że w połowie 2022 r. będzie funkcjonowała ta zapora, a wtedy to wsparcie SG ze strony wojska nie będzie potrzebne – stwierdził wiceszef MON.

Jak wyjaśniało wcześniej MSWiA, część granicy, na której stanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki, a prace będą na nich prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę.

Zapora będzie miała długość 180 kilometrów i wysokość 5,5 metra. Będzie składała się z pięciometrowych, stalowych słupów zwieńczonych półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Oprócz tego wzdłuż granicy zamontowane zostaną czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mur na granicy. Wiceszef MON zdradził, kiedy powstanie - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki