Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możliwy kolejny protest. Tym razem na ulicę mogą wyjść policjanci

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Możliwy kolejny protest. Tym razem na ulicę mogą wyjść policjanci
Możliwy kolejny protest. Tym razem na ulicę mogą wyjść policjanci Szymon Starnawski
Nie doszło do porozumienia pomiędzy służbami mundurowymi a przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. m.in. podwyżki uposażeń – donosi RMF FM. We wtorek nadzwyczajne posiedzenie zarządu głównego NSZZ Policjantów.

Pomimo rozmów związkowców z przedstawicielami MSWiA nie udało się nakłonić rządzących do realizacji porozumień policjantów sprzed trzech lat dotyczących między innymi uposażeń.

We wtorek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie zarządu głównego NSZZ Policjantów, na którym omówiona będzie kwestia protestu i jego forma.

Jak informuje RMF FM na posiedzenie przyjdzie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

„Nie wiadomo, czy będzie miał jakąś propozycję tylko dla policjantów, by odwieść ich od planów protestu. Oznaczałoby to granie na rozbicie jedności związków działających w formacjach mundurowych, które wspólnie przed trzema laty zawarły porozumienie” - tłumaczy stacja, dodając, że mundurowi informują, iż rządowe propozycje finansowe „były wciąż nie do przyjęcia dla związkowców, bo były niższe, niż zapisano w umowie”.

Radio donosi, że w wydanym oświadczeniu uczestnicy „Wielkiego Protestu Mundurowych 2021” podkreślili, iż oprócz kwestii finansowych widzą bardzo dużo innych bolączek.

Wśród nich wymienili coraz gorszy odbiór policji przez społeczeństwo, zmniejszenie liczby ośrodków szkolenia, skracanie kursów podstawowych dla policjantów, braki sprzętowe i przestarzałą flotę samochodową.

Problemem są także niskie uposażenia oraz ograniczone finansowanie awansów, dodatków funkcyjnych i funduszu motywacyjnego.

W poniedziałek 13 września odbyło się spotkanie wiceministra Macieja Wąsika z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA. Strona rządowa przedstawiła propozycje dotyczące nowej ustawy modernizacyjnej, której budżet – na cztery lata - wyniesie 10 miliardów 30 milionów złotych. Ma ona składać się z dwóch segmentów.

Pierwszy segment to cześć inwestycyjna, czyli m.in. nowy sprzęt, wyposażenie osobiste funkcjonariuszy czy inwestycje budowlane. W sumie na inwestycje zostanie przeznaczone 4 miliardy 364 miliony złotych.

Drugi segment nowej ustawy modernizacyjnej to wzmocnienie etatowe służb mundurowych oraz wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych. Łącznie na tę część zaproponowano 5 miliardów 666 milionów złotych. Będą to kwoty dodatkowe, poza waloryzacją płac w sferze budżetowej.

Strona rządowa zaproponowała, aby w 2022 r. w pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy, wzmocnić motywacyjny system uposażeń w służbach mundurowych średnio o 200 zł na etat (217 złotych z nagrodą roczną). Do tego wzrostu uposażenia funkcjonariusze mogą doliczyć średnio na etat kolejne 271 złotych (z nagrodą roczną), które otrzymają od początku 2022 r. w ramach waloryzacji płac w sferze budżetowej. Oznacza to, że zgodnie z propozycją rządową od 1 stycznia 2022 r. średnie uposażenie funkcjonariusza służb mundurowych MSWiA wzrośnie – wraz z nagrodą roczną - o 488 złotych.

Strona związkowa w trakcie dyskusji, odnosząc się do propozycji MSWiA, zawnioskowała o zwiększenie kwot podwyżki uposażeń. Postanowiono, iż uzgodnienie w tym zakresie będzie przedmiotem kolejnego spotkania, które zaplanowano na 20 września br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Możliwy kolejny protest. Tym razem na ulicę mogą wyjść policjanci - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki