Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Moje droższe ciepło

as
W piątek 22 października do Przasnysza przyjechali szefowie grupy kapitałowej Praterm - spółki będącej właścicielem albo współwłaścicielem trzynastu ciepłowni w Polsce, w tym przasnyskiej, oraz prezesi owych ciepłowni. Powodem wizyty było uruchomienie w przasnyskim ZEC-u kotła po kapitalnym remoncie. Efektem remontu, który kosztował ok. 1,5 mln zł, ma być czystsze powietrze i większa efektywność dostarczania ciepła
W piątek 22 października do Przasnysza przyjechali szefowie grupy kapitałowej Praterm - spółki będącej właścicielem albo współwłaścicielem trzynastu ciepłowni w Polsce, w tym przasnyskiej, oraz prezesi owych ciepłowni. Powodem wizyty było uruchomienie w przasnyskim ZEC-u kotła po kapitalnym remoncie. Efektem remontu, który kosztował ok. 1,5 mln zł, ma być czystsze powietrze i większa efektywność dostarczania ciepła A. Suchcicka
Ciepło w Przasnyszu od 21 września zdrożało. Jak informuje Jan Przybyłek, prezes ZEC-u, średnio o 2,4 proc. Dla Kowalskiego mieszkającego na 50 m kw. oznacza to, że zapłaci co miesiąc około 2,50 zł więcej za mieszkanie.

- Ciepło będzie drożało, bo jest inflacja i musimy ceny urealniać - zapowiada Jan Przybyłek i tłumaczy: - Część udziałów zakładu została sprzedana przez miasto w lipcu 2002 roku (obecnie Praterm SA posiada 79,5 proc. udziałów - przyp. as). W umowie sprzedaży została zawarta klauzula, że ceny ciepła nie podskoczą powyżej inflacji. Ostatnia podwyżka była w październiku 2002. Po dwóch latach stosowania tej samej taryfy 21 września 2004 roku została wprowadzona nowa taryfa ze średnią podwyżką 2,4 proc.
W 2004 roku nitki ciepłownicze przeszły ulicą Leszno do ABB i Domu Pomocy na Rudzie, przez teren jednostki wojskowej, przez ulice Orlika, Lipową, Miłą, Słoneczną, Ciechanowską, Warszawską, Przechodnią i św. Floriana. "Zecowskim" ciepłem ogrzewana jest już niemal połowa Przasnysza. W przeciwieństwie do roku ubiegłego - w tym roku nie było problemów z budową sieci, było znacznie większe zrozumienie mieszkańców dla utrudnień związanych z budową ciepłociągu. Jednak nadal część mieszkańców nie chce korzystać z ciepłociągu - dla tych odbiorców, którzy w bieżącym roku nie zdecydowali się na przyłączenie, w przyszłym roku oferta będzie podobna.
- Wykonamy przyłączenia i węzeł cieplny na nasz koszt. Jedyny warunek to wyłączność odbioru ciepła z naszej sieci przez 10 lat oraz ekonomicznie uzasadniony koszt inwestycji w danym rejonie miasta - zachęca prezes ZEC-u.
W sumie Praterm zainwestował w Przasnyszu ok. 13 mln zł. Położył ponad 15 km sieci (w lipcu 2002 roku sieć mierzyła niecałe 5 km, dzisiaj 20,5 km) oraz remontując ciepłownię. W przyszłym roku duże szanse na realizację ma budowa sieci ciepłowniczej w ul. Mazowieckiej, Gdańskiej do Szosy Ciechanowskiej, w ulicy Kopernika i ulicy Zawodzie (od ul. Słowackiego do nadleśnictwa) oraz w końcówce ulicy Ciechanowskiej wraz z przyłączeniem klasztoru ojców pasjonistów. ZEC stawia na węgiel. Od gazu woli się trzymać z daleka.
- Dla mnie i dla moich klientów zamiana miału węglowego na gaz jest nieatrakcyjna, i ja w tym kierunku na pewno nie pójdę przy obecnych relacjach cenowych. Węgiel długo nie będzie miał żadnej konkurencji - uważa prezes Przybyłek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki