MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modlili się za miasto

(jp)
Obchody Dni Ostrołęki rozpoczęła Msza święta w intencji ojczyzny i miasta. W środę 12 maja w kościele farnym (najstarszym w Ostrołęce) odprawił ją ks. Zygmunt Żukowski.

Wierni, którzy uczestniczyli w nabożeństwie, zajęli zaledwie połowę miejsc w ławkach. W pierwszych rzędach siedzieli: prezydent z zastępczynią, kilku radnych, miejscy urzędnicy, szefowie różnych instytucji publicznych. Na prawo od ołtarza chór Cantilena, na lewo - poczty sztandarowe z ostrołęckich szkół. Przy ołtarzu służył do mszy radny Grzegorz Płocha. Zwykłych ostrołęczan na mszę w intencji miasta przyszło zaledwie kilkanaścioro.
W kazaniu ksiądz Zygmunt Żukowski przypomniał, że historia Ostrołęki zaczynała się wraz z powstaniem pierwszej parafii, czyli właśnie w miejscu, w którym dziś stoi ponadsześćsetletni kościół farny.
Ksiądz zaapelował do zgromadzonych w kościele jako do "najbardziej zatroskanych o dobro miasta", aby ich praca wskazywała drogę do Chrystusa, bo on jest naszą nadzieją.
W modlitwie powszechnej lektor Adam Dąbkowski wzywał natomiast: "módlmy się za to miasto i jego mieszkańców zgromadzonych na tej Mszy świętej, aby zachowując chrześcijańską tradycję, byli wspólnotą szanującą Boga i ludzi".
Odmawiając modlitwę eucharystyczną celebrans modlił się m.in. za ostrołęczan, którzy w przeszłości sprawowali ważne dla miasta urzędy i funkcje, a którzy już nie żyją.
Po nabożeństwie przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kotowski życzył zgromadzonym w kościele, by zawsze, niezależnie jak potoczy się ich życie, pamiętali o swoim mieście.
- Jest tak, że wielu z nas bywało w wielkim świecie. Widzieliśmy cuda natury, widzieliśmy niezwykłe owoce pracy ludzkich rąk, ale dla wielu z nas to miasto, Ostrołęka, jest miejscem na świecie szczególnym. Takim miejscem, do którego, myślę, wracamy. Bo z tym miejscem na ziemi wiążą się nasze, może najważniejsze chwile życia. Rozpoczynając Dni Ostrołęki, chciałbym życzyć wszystkim wielkich podróży, zwiedzania świata, ale także radości powrotów do tego miasta. Mimo że może nieszczególnego pod względem architektury czy bogactwa, to jednak dla wielu z nas naprawdę najważniejszego na świecie - zakończył przewodniczący.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki