Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Małkini wyremontowała salę w szkole. Ich młodsi koledzy też chcą zostawić po sobie pamiątkę

Ewa Zawistowska
Grys na ścianach, pomalowany sufit, nowe blaty. W przypadku tych uczniów nauka nie poszła w las.
Grys na ścianach, pomalowany sufit, nowe blaty. W przypadku tych uczniów nauka nie poszła w las. fot. E. Zawistowska
Uczniowie z małkińskiej szkoły zaskoczyli wszystkich. Chcąc pozostawić po sobie miłe wspomnienia... Wyremontowała salę.
Ludzie pomagają zbierać małkińskim uczniom zdjęcia i obrazy do gablot.
Ludzie pomagają zbierać małkińskim uczniom zdjęcia i obrazy do gablot. fot. E.Zawistowska

Ludzie pomagają zbierać małkińskim uczniom zdjęcia i obrazy do gablot.
(fot. fot. E.Zawistowska)

Do szkoły uczęszczał każdy z nas. Nie wszyscy się do tego przyznają, ale jest to nasz drugi dom. To właśnie tam spędziliśmy większość czasu, nauczyliśmy się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy. Dlatego ważne jest, aby oprócz miłej atmosfery, szkoła była ładna i zadbana. Niestety, często brak funduszy uniemożliwia remont. Nie przeszkodziło to jednak uczniom z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej.

Właśnie tam, w roku szkolnym 2008/2009 chłopcy z technikum samochodowego wzięli sprawę w swoje ręce i odnowili jedną salę. Nowo wyremontowana klasa w ogóle nie przypomina dawnej: ciemnej i ponurej. Uczniowie, chcąc pozostawić po sobie miłe wspomnienia zrobili generalny remont: położyli grys na ścianach, pomalowali sufit, zmienili oprawy świetlne, kontakty i blaty do ławek, a także założyli odboje drzwiowe.

Każdy był mile zaskoczony niespodzianką chłopców. Dyrektor doceniając ich gest sfinansował podłogę w sali, jednak reszta jest zasługą tylko i wyłącznie IV TS.

- To był pomysł chłopaków. Złożyli się na ten remont, nie mówiąc mi nawet po ile - mówi były wychowawca klasy, Wojciech Hadała. - Byłem tak samo zaskoczony ich pomysłem, jak inni.

Jednak na tym nie koniec. Po odejściu IV TS salę przejęło technikum hotelarskie również pod wychowawstwem Wojciecha Hadały. Po uroczystości posadzenia dębu katyńskiego w głowach nowych opiekunów sali narodził się wspaniały pomysł.

Młodzież, której zależy na tym, aby wszyscy wiedzieli o trudnych dla Polski czasach zbudowali gablotki i zawiesili w nich informacje m.in. o pakcie Ribbentrop-Mołotow, łagrach i Katyniu. Znajdują się tu również dokumenty z tamtych czasów podarowane przez osoby, które przeżyły wywóz na Syberię oraz wspaniałe obrazy Matki Katyńskiej i Chrystusa Frasobliwego. Jednak wszystko na to wskazuje, że to dopiero początek zbierania pamiątek z tamtego okresu.

Klasa czeka na obiecaną ziemię z Katynia. Dodatkowo uczniowie z technikum hotelarskiego biorą udział w amerykańskim projekcie "Civic voices" (Głos obywateli. Międzynarodowy bank pamięci o demokracji), który polega na poznaniu współczesnej historii poprzez fakty, życiorysy i wspomnienia działaczy demokracji. Gablotki już niedługo będą zapełnione informacjami, które zainteresują zarówno uczniów jak i dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki