Młodzież patroluje ulice

bb
bb
Udostępnij:
Uczniowie klasy policyjnej Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu podpatrują jak wygląda praca policjanta

W umundurowaniu, bez makijażu, w wygodnych butach oraz notatnikach w ręku uczennice klasy policyjnej stawiają się na komendzie powiatowej policji gotowe do "służby". O poniedziałku do czwartku, każdego dnia inna trzyosobowa grupa uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego patroluje ulice miasta wraz z dzielnicowym. Wszystko dzięki porozumieniu i podpisaniu współpracy między szkołą a komendą.

Klasa policyjna powstała 1 września ubiegłego roku. Liczy 27 uczniów: 13 dziewcząt i 14 chłopców. W środę 28 marca spotykam w komendzie trzy dziewczyny: Kasię Jakóbowską, Agnieszkę Ostrowską i Justynę Otłowską. Są przygotowane do patrolu.
Kasia od dziecka marzy o pracy w policji, więc gdy tylko dowiedziała się o powstaniu klasy policyjnej, nie wahała się ani chwili.
- Dawniej chciałam zostać strażakiem, a od jakiegoś czasu myślę o związaniu swojej przyszłości z policją- mówi dziewczyna.
Agnieszka wcześniej miała inne plany.
- Planowałam naukę w klasie sportowej. Jednak pani Elżbieta Sternal odwiedziła nasze gimnazjum i opowiedziała o planach utworzenia klasy policyjnej. Zapaliłam się bardzo do tego pomysłu i nie żałuję, bo bardzo mi się tu podoba.

Do pracy z młodzieżą zostali oddelegowani z komendy policji naczelnik wydziału prewencji podinsp. Dariusz Świder i asp. Jacek Majewski.
- Prowadzę zajęcia z teorii, osiem godzin w miesiącu- mówi naczelnik prewencji.- Przede wszystkim wyjaśniam młodzieży czym jest prawo, jego istotę, przekazuję im wiedzę w zakresie wybranych zagadnień prawa karnego, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i narkomanii, o wykroczeniach, o postępowaniu w sprawie nieletnich, a w szczególności informuję o odpowiedzialności karnej wobec nieletnich. Obecnie prowadzimy zajęcia z musztry policyjnej- dodaje.

Jacek Majewski prowadzi zajęcia wychowania fizycznego z elementami samoobrony. Prowadzi około 15 zajęć w ciągu miesiąca.
- Po zaliczeniu pierwszego semestru rodzice wyrazili zgodę na udział młodzieży w patrolach obywatelskich. Trwają one od 1 lutego. Zakończą się w czerwcu- wyjaśnia naczelnik.- Rodzice kupili mundury, każdy otrzymał notatnik, w którym zapisują swoje uwagi dotyczące służby. Młodzież rozdaje ulotki, zwraca uwagę na to, co dzieje się na terenie miasta. Jeżeli widzi jakieś niebezpieczne zdarzenie informuje o tym dzielnicowego, który reaguje. Razem z policjantem kontrolują miejsca, gdzie przebywają wagarowicze. Był taki przypadek, kiedy zimą młodzież zauważyła bawiące się bez opieki dzieci na zamarzniętym rozlewisku. Od razu zareagowano i być może tym samym nie doszło do tragedii. Podpatrujemy działania z Płocka i Gostynina, gdzie również powstały klasy policyjne współpracujące z komendami. To pierwszy rok, myślę, że będziemy rozwijać naszą współpracę w następnych latach.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Tygodnika w Przasnyszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie