Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi rolnicy z ZSP w Troszynie na stażu zawodowym w Grecji

red
Archiwum organizatorów
W październiku 2016 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Powiatowych w Troszynie, kształcących się na kierunku rolniczym, wyjechała na dwutygodniowy staż zawodowy do Grecji.

Podczas stażu poznali rodzaje i metody ekologicznych upraw prowadzonych w Grecji, technologie wykorzystywane w rolnictwie greckim i europejskim. Dowiedzieli się jak efektywnie zarządzać ekologiczną produkcją rolną oraz hodowlą zwierząt.

Stażyści pracowali m.in. na plantacji kiwi założonej 7 lat temu, na której obecnie znajduje się 2100 krzewów, które mogą rosnąć przez 40 lat, a z jednego krzewu można zebrać do 100 kg owocu – ich zadaniem było przygotowanie plantacji do zbioru.

W ramach praktyk pracowali również na plantacji oliwek mającej już 60 lat, w sklepie zaopatrującym rolników w środki ochrony roślin, nawozy mineralne, paszę, nasiona oraz narzędzia rolnicze, w tłoczarni oliwy działającej od 1969 r., a także w szklarni, gdzie uprawiane są nawadniane w sposób kropelkowy ogórki. Praca na plantacji kasztanów jadalnych okazała się dość trudna, ale udało się zebrać ich bardzo dużo (cena w Grecji za kilogram tych owoców wynosi 2,5 euro).

Zajęcia praktyczne odbyli również w pobliskiej szkole zawodowej oraz na farmie owiec, gdzie wypytali właściciela o koszty utrzymania stada, dzięki czemu wykonali uproszczony rachunek zysków i strat w wymiarze rocznym, aby dowiedzieć się czy działalność gospodarcza w zakresie produkcji owczego mleka jest opłacalna.

W ramach zadań praktycznych młodzież wykorzystała także czas na pobliskim targu, gdzie porównała ceny warzyw i owoców w Grecji oraz w Polsce.

W ramach programu kulturowego stażyści odbyli wycieczkę na wyspę Skiathos, która należy do archipelagu Sporady, a jej nazwa opisuje ich rozmieszczenie na Morzu Egejskim, a precyzyjniej - ich „rozsianie”, tak jak sieje się nasiona. Podczas rejsu nie zabrakło pięknych widoków i dobrej zabawy.

Stażyści dotarli również do manufaktury ikon religijnych, Doliny Tembi oraz zwiedzili wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, prawosławne klasztory w Meteorach.

Młodzież dzięki praktykom poszerzyła zasób specjalistycznego słownictwa w języku angielskim, niezbędnego do poruszania się po europejskich rynkach pracy, a także poznała możliwości, jakie oferuje Unia Europejska dla rolników państw członkowskich.

Zdobyła również wiele informacji na temat Unii Europejskiej, współpracy międzynarodowej między Polską a Grecją, czy o kulturze i historii Grecji oraz samego regionu Riwiery Olimpijskiej.

Wszyscy uczniowie już wkrótce otrzymają wydane w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskie certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe i podniosą ich konkurencyjność na europejskim rynku pracy, a także certyfikaty ukończenia stażu zawodowego.

Praktyki odbyły się w ramach projektu „Ekologiczne rolnictwo przyszłością młodego rolnika”, realizowanym przy wsparciu Unii Europejskiej z programu Erasmus+. Organizacją wysyłającą młodzież na staż było Akademickie Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej (ACIEE), a organizacją goszczącą grecka GEORGIKES EKMETALEUSEIS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki