Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mleko się wylało, a co będzie z burakami cukrowymi bez kwot?

Redakcja
Agata Wodzień
Sporo miejsca podczas Welconomy 2017, Forum Gospodarczego w Toruniu, które odbywa się 13-14 marca, zajęła tematyka rolnicza. Jednym z poświęconych jej paneli dyskusyjnych był ten omawiający likwidację kwot mleka i cukru.

- Skutki w pierwszym roku mogą być drastyczne - mówił Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa. - Powrotu do kwotowania na obecną chwilę nie ma i musimy nauczyć się żyć w tych nowych warunkach - przekonywał. Przedstawiciel resortu rolnictwa widzi w uwolnieniu rynku buraków wyzwanie, zaś Paweł Piotrowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej - zagrożenia. - Cena ulegnie obniżeniu, są ku temu przesłanki - zaznaczał. Jego zdaniem Europa zdecydowanie zdejmuje parasol ochronny znad rolnictwa. - Cukier przestaje być istotnym przemysłem.

Piotrowski: 1 października 2017 to będzie gigantyczne wyzwanie dla polskiego cukrownictwa, mam tu na myśli KSC.  Nastąpi wojna cenowa.

Spotkanie rozpoczął Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego ujmując aktualną sytuację na rynku tego surowca w liczbach. I tak na przykład konsumpcja cukru na świecie wzrasta ok. 2,5% rocznie, najszybciej w Azji i Afryce. Produkcja cukru w UE była o 12% większa niż w poprzedniej kampanii. W Polsce aż o 47% w 2016 roku w porównaniu z 2015. Produkcja przekroczyła u nas 2 mln ton. - Limit eksportowy stanowi duży problem i musi zniknąć - mówił prezes Nykiel. Niepewność związkowców i plantatorów wiąże się z reakcją rynku w dalszej części 2017 roku.

Nykiel zaznaczał, że cena buraków nie wpływa na ostateczną cenę cukru, a opłacalność uprawy doszła do minimum. Zagrożeń, jakie niesie likwidacja kwot upatruje się m.in. w większej zmienności uwarunkowań, wzroście ryzyka prowadzenia działalności, obniżeniu dochodów, cen. - Pozycja plantatorów w łańcuchu dostaw została znacznie osłabiona.

Wiceminister Bogucki podkreślał: - Szukamy dróg porozumienia, żeby nieuczciwe praktyki wyeliminować - mówił odnosząc się szerzej do rynku rolnego. - Zadaniem rządu jest próba wspierania stron porozumienia, próba doregulowania - tłumaczył. Padło pytanie o możliwość wyrównania dopłat w związku ze zniesieniem kwotowania. - Nie ma szans na to, żeby dopłaty były teraz zmienione. Jak będzie po 2020 roku? Rozmowy dopiero rozpoczęły się - odpowiadał wiceminister.

Bogucki: Rynek zaczął się stabilizować, ale to nie musi być trwałe.

Innym z zagadnień budzącym niepokój branży jest sytuacja na rynku mleka. Tu kwotowanie zakończyło się w 2015 roku. Producenci boją się wypuszczenia na rynek interwencyjnych zapasów mleka w proszku. - Jeśli zostanie ten zapas uwolniony, sytuacja może być tragiczna - przestrzegał Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Broś: Mleko się wylało. - Kwotowanie w Unia wprowadziła w 1984 roku z założeniem, że to na 5 lat - przypominał. Zostało zniesione 31 marca 2015 roku.

Kary za przekroczenie limitów dla polskich producentów w sumie we wszystkich latach wyniosły 1,1 mld zł. W ostatnim roku prawie 660 mln. Jak zmieniło się polskie mleczarstwo? Pokazał to Waldemar Broś. W 1992 roku mieliśmy 343 spółdzielnie, w 2015 r. - 136. W 1992 r. liczba dostawców wynosiła 1200 tys., w 2015 r. - 130 tys. Skup mleka na jednego dostawcę w tys. litrów w 1992 r. to 5,6, w 2015 r. 82. - Sytuacja zależy od dalszych decyzji Komisji Europejskiej.

Na temat mleczarstwa wypowiadał się również dr Jarosław Sachajko, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Likwidacja kwot jest teoretycznie dobra, bo otwiera nowe perspektywy. Do takiego uwolnienia trzeba się jednak przygotować - wskazywał. Mówił o problemach z doradztwem branżowym i braku ras dostosowanych do rodzimej produkcji. - Czekając na cud polskie rolnictwo jest na skraju bankructwa.

Sachajko: Przy cukrze będzie gorzej niż przy mleku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mleko się wylało, a co będzie z burakami cukrowymi bez kwot? - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki