MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mlekiem i przetworami silni

ro
Ostrołęcka Spółdzielnia Mleczarska będzie niebawem produkować także żółte sery. W czasie ubiegłotygodniowego spotkania w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie mleczarze wielokrotnie podkreślali, że tylko silne firmy wytwarzające różnorodne produkty mogą wytrzymać konkurencję na unijnym rynku.

Spotkanie przedstawicieli spółdzielni mleczarskich z ministrem rolnictwa Wojciechem Olejniczakiem odbyło się 18 sierpnia w Warszawie. Głównym tematem spotkania była ocena sytuacji w mleczarstwie po trzech miesiącach przynależności Polski do Unii Europejskiej.
Ostrołękę reprezentowali prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Tadeusz Nadrowski oraz przewodniczący Sekcji Krajowej Mleczarstwa i art. Spożywczych NSZZ "Solidarność" Eugeniusz Skolmowski.
Minister w swoim wystąpieniu wielokrotnie przypominał, że przyszłość mleczarstwa w Polsce zależy od wykorzystywania przez hodowców i mleczarzy pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie rolnictwa. Ważna, zdaniem ministra, jest również konsolidacja spółdzielni. Koncentracja powinna wytworzyć silne podmioty, które będą mogły konkurować na rynku unijnym. Wyraził także zadowolenie, że udało się uruchomić setki milionów złotych na inwestycje w branży mleczarskiej. Pochwalił spółdzielnie za pomoc rolnikom w wypełnianiu wniosków o dotacje z UE.
Przypomnijmy, że OSM w Ostrołęce buduje nowy zakład u zbiegu ulic Ławskiej i projektowanej Bohaterów Warszawy, na co przyznano 10 mln zł z funduszu SAPARD. Pierwszy etap budowy, współfinansowany przez SAPARD, ma zakończyć się w połowie przyszłego roku i zamknąć kwotą ok. 25 mln zł. Następnym krokiem rozwoju ostrołęckiej mleczarni ma być wykorzystanie pieniędzy z funduszy strukturalnych, gdzie maksymalna wielkość zwrotu wynosi 20 mln zł.
- Koncentracja i rozwój produkcji nie są obce zarządowi OSM w Ostrołęce - zapewnia prezes Tadeusz Nadrowski.
Obecnie ostrołęcka mleczarnia produkuje głównie mleko w proszku i masło. W najbliższej przyszłości ma przybyć kolejny sztandarowy produkt - żółty ser w różnych gatunkach.
- Produkty OSM w Ostrołęce doskonale radzą sobie w eksporcie - zapeniają przedstawiciele zarządu firmy. - Tak więc decyzje zarządu spółdzielni wydają się trafione, o czym świadczy m.in. cena za mleko płacona dostawcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki