Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mleczny jubileusz

paf
Ostrołęcka mleczarnia chce być wśród 500 największych przedsiębiorstw w Polsce.

Trzydzieści lat temu pierwsze produkty opuszczały proszkownię mleka w ostrołęckiej mleczarni. Z okazji jubileuszu przygotowano dla pracowników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrołęce festyn rodzinny. Na przybyłych czekała zabawa przy muzyce, wiele konkursów i poczęstunek. Jak zawsze najlepiej i najchętniej bawiły się dzieci.
Prezesi spółdzielni przypomnieli historię proszkowni i przedstawili plany na przyszłość.
- Proszkownia, choć liczy sobie 30 lat, jest bardzo nowoczesnym zakładem - mówił Tadeusz Nadrowski, prezes OSMl w Ostrołęce. - Ostatnie lata poświęciliśmy na gruntowną modernizację linii produkcyjnej. Dzięki temu osiągamy bardzo dobre wyniki, które lokują nas w ścisłej krajowej czołówce największych zakładów przemysłu mleczarskiego.
Proszkownia w ciągu miesiąca wytwarza ponad tysiąc ton mleka w proszku. Codziennie w spółdzielni mleczarskiej przetwarza się około 450 tysięcy litrów mleka. W lipcu zakład skupił od rolników rekordową ilość białego płynu - 13 mln 300 tys. litrów. Blisko 90 proc. produkcji ostrołęcka mleczarnia wysyła na eksport, głównie mleko w proszku i masło.
- Zawdzięczamy to kilku ważnym sprawom - wyjaśniał Stefan Serejko, zastępca prezesa OSMl. - Po pierwsze, kiedy w latach dziewięćdziesiątych spółdzielnia przechodziła kryzys, nie odeszli od nas nasi dostawcy mleka. Spółdzielcy zachowali się niesamowicie lojalnie. Mimo że u innych odbiorców mogli otrzymywać znacznie wyższe ceny za mleko, pozostali u nas. Drugim ważnym elementem dzisiejszego sukcesu są projekty finansowane z funduszy unijnych. Do tej opory wykorzystaliśmy 10 mln euro na różne projekty.
Unowocześnianie przedsiębiorstwa ciągle trwa. Kończy się właśnie budowa nowych pomieszczeń zakładowych. Wymieniona będzie również część maszyn. Uruchomienie zakładu w nowych murach planowane jest na połowę 2005 roku. Wówczas spółdzielnia będzie przystosowana do przerabiania 750 tys. litrów mleka dziennie. Wiąże się z tym możliwość rozszerzenia oferty produkcyjnej. Szefowie spółdzielni na razie nie zdradzają, jakie nowe produkty będą opuszczały mleczarnię.
- Jedno jest pewne, naszym długoplanowym, ale sumiennie realizowanym celem jest wejście do pięciuset największych przedsiębiorstw w Polsce - zakończył optymistycznie prezentację firmy prezes Nadrowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki