Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Misja ochrony serca w czasie pandemii COVID-19". Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na serca i zdrowie Polaków?

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
"Misja ochrony serca w czasie pandemii COVID-19". Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na serca i zdrowie Polaków?
"Misja ochrony serca w czasie pandemii COVID-19". Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na serca i zdrowie Polaków? Konrad Kozlowski/Polskapress
Konferencja „Misja ochrony serca w czasie pandemii COVID-19” zorganizowana w ramach XVIII edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno – edukacyjnej „Servier dla Serca” zgromadziła panelistów specjalizujących się zarówno w kardiologii, jak i diabetologii.

Konferencja „Misja ochrony serca w czasie pandemii COVID-19” zorganizowana w ramach XVIII edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno – edukacyjnej „Servier dla Serca” zgromadziła panelistów specjalizujących się zarówno w kardiologii, jak i diabetologii.

Wypowiadała się między innymi prof. dr hab. n. med. Anna Tomaszuk-Kazberuk czy prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak.

- Mam wrażenie, że pacjenci zaniedbali się w czasie pandemii. Zostaliśmy zamknięci i zaczęliśmy jeść zbyt dużo, nie jedliśmy dlatego, że byliśmy głodni. Wielokrotnie jedliśmy po to, żeby się uspokoić, uspokoić rozdygotane nerwy, po prostu, żeby się ucieszyć, poprawić sobie nastrój. Czym? Oczywiście czekoladą, słodyczami. To nie było nic zdrowego. Tego typu jedzenie stało się powszechne – zauważyła prof. dr hab. n. med. Anna Tomaszuk-Kazberuk.

Sama akcja „Servier dla Serca” organizowana jest nieprzerwanie od 2003 roku. Jej celem jest przede wszystkim działanie proinformacyjne. Poprzez kolejne konferencje organizatorzy starają się podnosić świadomość Polaków w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i zagrożeń z nimi związanych. Organizatorzy akcji od lat współpracują z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym oraz Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego.

Podczas tegorocznej konferencji skupiono się na wpływie pandemii koronawirusa na ludzkie serce, między innymi poruszono kwestie dotyczące oddziaływania pandemii na rozwój czynników ryzyka schorzeń kardiologicznych, zmian kondycji Polaków czy wpływu pandemii COVID-19 na ich odżywianie.

Nie da się zaprzeczyć, że sytuacja epidemiczna związana z pandemią koronawirusa, przyniosła wiele nowych zagrożeń kardiologicznych. Pojawiły się pytania, a także wątpliwości związane z właściwym postępowaniem pacjentów.

Wiele mówi się o konsekwencjach, które niesie ze sobą pandemii. Spowodowała ona między innymi, że Polacy zaczęli gorzej sypiać, ale problem pojawił się nie tylko ze snem. W związku z ciągłym zamknięciem w czterech ścianach pogorszyły się także nawyki żywieniowe – ludzie zaczęli w jeszcze większym stopniu „zajadać stres”. Co więcej, w dużym stopniu zrezygnowali z uprawiania sportów. To wszystko ma wpływ na ludzkie serce i wzmaga ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-nayczniowego.

Podczas konferencji zaprezentowano mapę zagrożeń dla serca, która zebrała oraz zaprezentowała główne czynniki negatywnie wpływające na ten organ. Zalicza się do nich między innymi przewlekły stres, niedostateczna kontrola chorób układu krążeniowego, niewykonywanie badań profilaktycznych czy brak kontroli parametrów czynników ryzyka.

Takim czynnikiem jest również strach przed służbą zdrowia, co objawia się na przykład poprzez rezygnowaniem z wizyt, unikaniem kontaktu z lekarzem, a także zwlekanie z wezwaniem pomocy medycznej w sytuacjach, kiedy wymaga tego nas stan zdrowia.
Eksperci zwrócili także uwagę na ogromne konsekwencje pandemii COVID-19 wśród pacjentów z chorobami przewlekłymi – lawinowo przybędzie pacjentów z zawansowanymi chorobami kardiologicznymi (stres, siedzący tryb życia/brak ruchu nieprawidłowa dieta).

Dlatego tak ważne jest kontrolowanie parametrów chorób, szczególnie podczas pandemii, w warunkach domowych przez pacjenta – aktywne uczestnictwo w procesie terapeutycznym i branie współodpowiedzialności za poziom zdrowia i skuteczność leczenia.

Celem całej kampanii jest edukowanie Polaków w zakresie sygnałów ostrzegawczych ze strony serca, odpowiedź na pytanie: jak je należy czytać, jak reagować? Podkreślenie, jak istotny jest kontakt ze służbą zdrowia w momencie, kiedy pojawią się niepokojące sygnały i dlaczego w takich sytuacjach nie należy czekać. Odpowiada również na pytania podnoszone przez Polaków: jak zadbać o serce w różnym wieku i w różnej formie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Misja ochrony serca w czasie pandemii COVID-19". Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na serca i zdrowie Polaków? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki