Misja NATO na Ukrainie? Poseł PiS, Michał Jach: Bez tego rozwiązania wojna może toczyć się bardzo długo

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej
Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Adam Guz
Udostępnij:
– Rosja nie ma żadnej koncepcji rozwiązania tego problemu, który sama stworzyła. Widać, że zarówno sprzęt wojskowy jest słaby, wojsko ma kiepskie morale, a fatalni dowódcy nie potrafią wypracować żadnej koncepcji. To powoduje, że może być to wojna pozycyjna. Bez misji NATO może się toczyć bardzo, bardzo długo i trzeba próbować. To rozsądna propozycja, która w wielu przypadkach, w historii ostatnich kilkudziesięciu lat, miała miejsce – mówi polskatimes.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Michał Jach.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janšą udali się do Kijowa. Celem wizyty było potwierdzenie jednoznacznego poparcia całej Unii Europejskiej dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz przedstawienie szerokiego pakietu wsparcia dla państwa i społeczeństwa ukraińskiego. Politycy reprezentowali Radę Europejską na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Michał Jach ocenił w rozmowie z polskatimes.pl, że wizyta trzech premierów i polskiego wicepremiera jest nie do przecenienia z kilku powodów. – Po pierwsze – to pokazanie Ukraińcom, że mają wsparcie, że głowy państw zaprzyjaźnionych są gotowe przyjechać do Kijowa, gdzie może ryzykuje się życiem, po to, żeby pokazać, że jesteśmy z nimi, pomagamy im i ich wspieramy. Po drugie – to wizyta symboliczna, niezwykle ważna, odwołująca się i nawiązująca do sytuacji sprzed 14 lat, kiedy w podobny sposób śp. prezydent prof. Lech Kaczyński z pięcioma przywódcami państw Unii Europejskiej, poleciał do Tbilisi. Dzięki tej wizycie zatrzymali marsz wojsk rosyjskich na Gruzję. Po trzecie – w miejscu, gdzie spadają bomby, gdzie są zabijani ludzie, pojawiło się czterech ważnych polityków z Europy i zaproponowali bardzo rozsądne rozwiązanie niezwykle brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – wymienił Michał Jach.

Poseł PiS pytany o propozycję wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który w Kijowie mówił o misji pokojowej NATO na Ukrainie, zauważył, że Rosja nie ma żadnej koncepcji rozwiązania tego problemu, który sama stworzyła. – Widać, że zarówno sprzęt wojskowy jest słaby, wojsko ma kiepskie morale, a fatalni dowódcy nie potrafią wypracować żadnej koncepcji. To powoduje, że może być to wojna pozycyjna. Bez misji NATO może się toczyć bardzo, bardzo długo i trzeba próbować. To rozsądna propozycja, która w wielu przypadkach, w historii ostatnich kilkudziesięciu lat, miała miejsce. Organizacje międzynarodowe czy to NATO, czy ONZ, czy OBWE, czy Rada Europy, mogą stworzyć strefę buforową, kontrolowaną przez wojska międzynarodowe – wyjaśnił. Michał Jach przypomniał, że nasi żołnierze, są w Libanie, gdzie wykonują podobną pracę. Podobne jest też na Bałkanach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie