Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minus na przeszczepach

mb
"Przeszczepieńcy" i ich rodziny
"Przeszczepieńcy" i ich rodziny Fot. Archiwum
W pow. makowskim niemal nie zdarzają się przypadki pobrania narządów od zmarłego i wszczepienia go choremu. Mimo to w każdym roku pacjenci z tych terenów zyskują szansę na dalsze życie dzięki przeszczepom.

"Przeszczepieńcy" i ich rodziny
(fot. Fot. Archiwum)

W gospodzie "Pazibroda"; w Chrzanowie koło Makowa 17 października odbyła się konferencja pt. "Przeszczepianie narządów";. Na pomysł jej zorganizowania wpadli: prof. Leszek Pączek - prorektor Akademi Medycznej w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz dr Janusz Grochowski - ordynator oddziału nefrologii ze stacją dializ szpitala w Makowie.
- Około stu pacjentów naszej stacji dializ jest po przeszczepach nerek - mówi dr Janusz Grochowski. - Są także inne przeszczepy, przede wszystkim serca i wątroby.
Oprócz wysłuchania referatów, m.in. prof. L. Pączka, lekarze z Makowa Maz., Ciechanowa, Działdowa, Pułtuska, Ostrołęki, Wyszkowa, Przasnysza i Ostrowi Maz. mieli okazję porozmawiać z pacjentami, którzy pomyślnie przeszli przeszczep nerek, serca i wątroby. Wśród nich byli Piotr Wołoski z Budek i jego ojciec Andrzej, który dał synowi nerkę (pisaliśmy o nich w TO nr 40 - przyp. mb).
- Dla wielu pacjentów przeszczep narządów to jedyna szansa na dalsze życie - mówi dr Grochowski.
Największym problemem jest niedostateczna liczba dawców. Pacjenci po przeszczepach z Makowa i okolic noszą w sobie organy pobrane najczęściej od mieszkańców Warszawy. Tam dawców jest znacznie więcej.
W naszym regionie, zwłaszcza zaś w pow. makowskim, dawców prawie wcale nie ma. Bardzo niska jest wśród ludzi świadomość, że zmarły człowiek - jeśli w czas pobrać od niego niektóre z narządów - może przywrócić życiu niejednemu choremu.
Kto rozmawiał choć raz z ludźmi, którym przeszczep nerki, serca czy wątroby dał nowe życie, ten wie, ile mają w sobie wdzięczności dla anonimowych z reguły dawców.
Organizatorami niedawnej konferencji na temat przeszczepiania narządów byli: szpital w Makowie, starosta makowski i makowski oddział Towarzystwa Promocji Jakości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki