Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Minister edukacji była w Wyszkowie

(anek)
Większe kompetencje dla kuratoriów, nowe zasady kształcenia nauczycieli, obowiązek wychowania przedszkolnego dla sześciolatków zapowiedziała minister edukacji narodowej i sportu, Krystyna Łybacka podczas spotkania z wyszkowianami 3 kwietnia w ZSZ nr 1.

Pani minister przybyła na zaproszenie przewodniczącego Rady Powiatu, Marka Owsianki. Aula ZSZ nr 1 w Wyszkowie wypełniona była po brzegi. Krystyna Łybacka zapoznała zebranych z efektami prac sejmowej komisji oświaty nad nowelizacją ustawy o szkolnictwie i planowanymi zmianami.
Nadzór kuratoriów. Pani minister zapowiedziała odchodzenie od tzw. miękkiego nadzoru kuratoriów nad szkołami, który jej zdaniem kompletnie się nie sprawdził i wprowadzenie znacznie szerszych kompetencji dla kuratorów.
- Do tej pory było tak, że jeśli kurator dostrzegał jakieś nieprawidłowości w szkole, to zalecał program naprawczy i gdy program ten nie był realizowany kurator mógł wnioskować o odwołanie dyrektora tej placówki, ale samorząd nie był zobowiązany do zastosowanie się do zaleceń kuratorium. Teraz będzie miał obowiązek te zalecenia zrealizować - tłumaczyła pani minister. Zapewniła jednocześnie, że docenia partnerstwo samorządów i nadal to samorządy są organami prowadzącymi dla placówek oświatowych. W kwestiach merytorycznych jednak bardziej kompetentne są tu kuratoria. Kurator ma być pomocą dla szkoły, nauczycieli, ma sprawować opiekę nad procesem dydaktycznym. Wójt gminy Somianka, Marian Skoczeń bardzo sceptycznie odniósł się do tych zmian.
- To oznacza coraz więcej obowiązków, a coraz mniej praw dla samorządów - ocenił. Pani minister nie podzieliła tych obaw.
Podręczniki. Pani minister chce skończyć z opłacaniem recenzentów podręczników przez wydawców. Teraz powstaną ministerialne listy recenzentów, a wydawcy będą płacić na specjalny fundusz recenzencki i tylko przypadek decydować będzie, który recenzent będzie oceniał podręcznik.
- Chcemy wreszcie skończyć z patologiczną terz sytuacją, że wydawca opłaci trzech recenzentów, a podręcznik bez przeszkód i bez względu na to, czy jest dobry, czy zły będzie trafiał do szkół - wyjaśniła Krystyna Łybacka.
Kształcenie nauczycieli. Nowości czekają też kandydatów na nauczycieli. Nowy system kształcenia rusza 1 października 2004 roku. Będzie dwojaki - albo pięcioletnie studia magisterskie, albo dwustopniowo: najpierw licencjat, potem dwuletnie studia magisterskie. Oba systemy łączą jednak trzy wspólne cechy - po pierwsze podczas trwania studiów kandydat na nauczyciela będzie musiał zdobyć - za pieniądze uczelni - certyfikat znajomości języka obcego. Będzie on uprawniał do nauczania tegoż języka. Po drugie - ów kandydat na nauczyciela będzie musiał zdobyć certyfikat umiejętności informatycznych. I wreszcie po trzecie - będzie musiał odbyć praktykę w szkole, trwającą minimum semestr. Te wszystkie umiejętności musi pozyskać każdy potencjalny nauczyciel, nim podejmie pracę w szkole.
Nauczycieli interesowały prace nad nowelizacją Karty nauczyciela. Pani minister poinformowała, że istotą tych prac jest odbiurokratyzowanie awansu nauczycieli.
- To nie ma być awansowanie teczek, ale ludzi - stwierdziła.
Przedszkola. Obowiązkowe stanie się wychowanie przedszkolne sześciolatków. Pani minister zapewniła, że nie będzie się jednak upierać, aby zmiana ta nastąpiła już od 1 września 2003.
- Trzeba się do tej zmiany dobrze przygotować - wyjaśniła. Na obawy samorządowców, jak poradzą sobie z realizacją tego obowiązku, bez ogródek odparła:
- Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym gminy i tu nic się nie zmienia. To rodzice maja już nie prawo, ale obowiązek posłania sześciolatka do przedszkola - dodała także, że ministerstwo będzie wspierać dowóz najmłodszych do przedszkoli. Zapytana wyjaśniła, że nauka sześciolatków powinna się odbywać w przedszkolach, lub - jeśli nie ma innego wyjścia - w specjalnie utworzonych oddziałach przedszkolnych w szkołach.
Po spotkaniu w ZSZ nr 1 Krystyna Łybacka odwiedziła także szkoły w Leszczydole, Rząśniku i Porządziu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki