Tomasz Biliński
Damian Wojtaszek był jednym z trzech mistrzów świata, którzy zagrali w ostatnim turnieju fazy zasadniczej Ligi Narodów. sylwia dabrowa / polska press
Polscy siatkarze nie dali żadnych szans reprezentacji Portugalii w ostatnim meczu fazy zasadniczej Ligi Narodów. Wygrali 3:0 i w najgorszym przypadku zajmą piąte miejsce, dające awans do Final Six rozgrywek. Udział w turnieju finałowym mieli zagwarantowany jeszcze przed niedzielną potyczką.

W piątek wygrali z Japonią, w sobotę z Niemcami (w obu przypadkach 3:1). W obliczu dwóch porażek Włochów i jednej Kanadyjczyków stało się jasne, że bez względu na wyniki niedzielnych starć ekipa Heynena weźmie udział w Final Six w Chicago (10-14 lipca).

Mimo to polscy siatkarze się nie oszczędzali. Od początku meczu grali lepiej od Portugalczyków, kontrolując sytuację na parkiecie. Szczególnie dobrze zagrywali. Zaserwowali aż cztery asy i zepsuli tylko dwie próby. Ponadto ich rywale popełnili zdecydowanie więcej błędów własnych. W efekcie Polska wygrała 25:18.

Choć drugą partię Polacy zaczęli od prowadzenia, to wkrótce nieoczekiwanie je stracili. To Portugalczycy utrzymywali dwupunktowy dystans, ale tylko do 19. punktu. Wprawdzie siatkarze Heynena stracili rytm na zagrywce, ale wyprowadzali skuteczne kontry (mimo przeciętnego przyjęcia), ważne punkty w końcowej fazie seta zdobyli blokiem (po dwóch setach mieli ich siedem, Portugalczycy dwa). Partię wygrali do 21.

W trzecim secie Biało-Czerwoni nie dali Portugalczykom już żadnych szans. Na pierwszą przerwę techniczną schodzili, prowadząc 8:2. Dobrze zagrywał Maciej Muzaj, w przyjęciu Bartosz Bednorz, a w ataku Piotr Łukasik. Choć w kolejnych akcja wkradło się nieco zamieszania, na dodatek Portugalczycy zaczęli dobrze blokować, to Polacy opanowali sytuację i wygrali partię do 20.

Zresztą, pomagali w tym rywale, którzy są drugim najgorszym zespołem Ligi Narodów. Spośród 15 meczów Portugalia wygrała tylko dwa. Gorsze są tylko 16. w tabeli Chiny, które odniosły jedno zwycięstwo. W Lipsku przegrali z Niemcami i Japonią po 1:3.

Natomiast Polacy kończą fazę zasadniczą z 11 zwycięstwami i czterema porażkami. W najgorszym przypadku zajmą piąte miejsce. Mogą jednak awansować na czwarte, jeśli Francja przegra z Kanadą. To spotkanie rozpocznie się o godz. 21 (transmisja w Polsacie Sport).

Tak czy inaczej w Final Six poza Polską zagra USA, Brazylia, Iran, Rosja i Francja.

Polska - Portugalia 3:0 (25:18, 25:21, 25:20)

Bartosz Bednorz: Chcę dołożyć swoją cegiełkę i cieszyć się z sukcesów kadry