Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłosierdzie wyszkowskich gmin

epe
Dożywianie, usługi opiekuńcze i zasiłki to sprawy, którymi najczęściej zajmują się ośrodki pomocy społecznej w gminach. Zdaniem pracowników placówek, potrzebujących jest coraz więcej, nie przybywa natomiast środków na pomoc dla potrzebujących.

W Rząśniku z pomocy społecznej korzysta ponad trzysta rodzin, co najmniej kilkaset osób w Brańszczyku, ponad 300 w Zabrodziu - podobnie jest w innych gminach.
- Ludzie biednieją - oceniają pracownicy gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej. - Coraz więcej jest też tych starych i chorych, którzy potrzebują opieki.
- Główny problem to bezrobocie i narastające w jego wyniku ubożenie społeczeństwa - mówi Emilia Wróblewska, szefowa pomocy społecznej z Rząśnika. - Z roku na rok tych, którzy ubiegają się o pomoc, jest coraz więcej i taka tendencja będzie się w najlepszym razie utrzymywać. Jeżeli nie zmniejszy się bezrobocie, to może być jeszcze gorzej.
Zasady przyznawania pomocy społecznej są jasno określone i obwarowane przepisami: pomocy materialnej udziela się osobom i rodzinom z zachowaniem kryterium dochodowego i społecznego. Dochód oblicza się, uwzględniając wszystkie zarobki członków rodziny ze wszystkich źródeł. Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 461 złotych w przypadku osoby samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe i 316 złotych na osobę w rodzinie.
Prawo do świadczeń pomocy społecznej mają osoby i rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony macierzyństwa, wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego.

W starości i chorobie...

Po kilka tysięcy złotych przeznaczają gminy na usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, dla osób starych i przewlekle chorych.
- W październiku taką opieką objętych było szesnaście osób - mówi Jacek Garbarczyk, pracownik socjalny z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zabrodziu. - Całkowity koszt takiej opieki to 5248 złotych. Miesięcznie w październiku były to 972 godziny opieki (po 5,40 zł za godzinę). - Nasz pracownik przychodzi do osoby potrzebującej opieki z reguły na kilka godzin dziennie - opowiada pracownik socjalny z Ośrodka Pomocy Społecznej w Somiance.
Gmina Rząśnik zatrudniła na jedną ósmą etatu pracownika do opieki nad osobą starszą i przewlekle chorą.
- Mamy jedną osobę, która potrzebuje opieki w domu - wyjaśnia Emilia Wróblewska, szefowa pomocy społecznej w gminie Rząśnik.
Gmina Brańszczyk z kolei podpisała umowę w sprawie wykonywania usług opiekuńczych z PCK. - Nasz pracownik robi wywiad środowiskowy - opowiada Elżbieta Kobylińska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Brańszczyku. - Kwalifikujemy osobę potrzebującą do opieki w miejscu zamieszkania, a usługi wykonuje pracownik PCK.
Zasiłki okresowe gminy wypłacają w różnej wysokości: od 50-100 zł (np. Długosiodło) do 250 złotych (Zabrodzie).
- W październiku wypłaciliśmy 2574 złote, średnio po 250 złotych - mówi Jacek Garbarczyk z Zabrodzia. - Są to zasiłki wypłacane z powodu bezrobocia, przewlekłej choroby lub niesprawności. - W ubiegłym miesiącu zasiłki otrzymały 52 osoby - mówi Elżbieta Kobylińska, kierownik pomocy społecznej w Brańszczyku. - Od 70 do 200 złotych.
Jak ocenia Emilia Wróblewska, która kieruje opieką społeczną w gminie Rząśnik, potrzebujących systematycznie przybywa.
- Miesięcznie zasiłki okresowe przyznajemy średnio 40 osobom - mówi Wróblewska. - Otrzymują z reguły po około sto złotych i my sami wiemy, że to mało, ale nie możemy dać więcej, bo więcej po prostu nie mamy.

Obiad w szkole

Pomimo panującego niżu demograficznego, przybywa dzieci potrzebujących pomocy materialnej. Gminy, jak co roku, przygotowały tzw. wyprawki szkolne dla dzieci z najbiedniejszych rodzin. W tym roku dodatkowo po 90 złotych otrzymali najbardziej potrzebujący uczniowie. Taką pomoc przewiduje ustawa o świadczeniach rodzinnych. Pieniądze, które gminy przeznaczały w sierpniu i wrześniu na wyprawki szkolne, pochodziły z budżetu państwa. Co roku gminy opłacają posiłki najbiedniejszym uczniom. Koszt zupy lub kanapki obliczono na ok. 2 zł. W gminie Zabrodzie od września taką pomocą objętych zostało 237 dzieci, ok. 200 w gminie Rząśnik, 496 w gminie Długosiodło. Gmina Zabrodzie otrzymała pieniądze na 38 wyprawek szkolnych. Koszt jednej to 90 zł. 40 wyprawek w formie paczek przygotowano dla dzieci z gminy Rząśnik. Dodatkowo, pomoc finansową otrzymały dzieci z tzw. rodzin popegeerowskich. Ponad 5 tysięcy złotych przeznaczyła gmina Długosiodło na wyprawki szkolne. Paczkę, za ok. 90 zł otrzymało 69 uczniów.
- To dużo - ocenia wysokość dotacji na ten cel Ewa Karczewska, zastępca wójta gminy Długosiodło. - Ale to dowodzi, że potrzebujących jest coraz więcej.
Ponadto, gminy wypłacają tzw. zasiłki celowe, z przeznaczeniem np. na zakup opału, odzieży czy zdarzenia losowe. Pieniądze, które otrzymują kwalifikujący się do tego, to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Na pytanie, czy są skargi na działanie placówek opieki społecznej, ich szefowe lub pracownicy, nie chcą z reguły odpowiadać.
- Jaka jest sytuacja finansowa pomocy społecznej wszyscy, chyba wiedzą - mówi Elżbieta Kobylińska. - Mamy decyzje odmowne, ktoś nie otrzyma zasiłku, bo nie spełnia kryteriów.
- Ludzie są czasami nastawieni roszczeniowo - przyznaje Emilia Wróblewska. - My jednak mamy ograniczone możliwości finansowe i nie mamy na to wpływu.
- Ludzie mają często pretensje: o to, dlaczego ten dostał, a nie ja - opowiada Zofia Szymańska, kierująca Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Długosiodle. - Przyznać pomoc finansową możemy tylko tym, którzy spełniają wszystkie warunki, chodzi głównie o kryterium dochodowe. Zawsze dokonuje się wywiadu środowiskowego, żeby ocenić, w jakich warunkach dana osoba żyje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki