Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mikroświaty Królikowskiego

(mch)
Kamil Królikowski
Kamil Królikowski Fot. M. Chrzanowski
Prace Kamila Królikowskiego wyglądają jak misterne dzieła zakonników.

Kamil Królikowski
(fot. Fot. M. Chrzanowski)

I nie jest to tylko złudzenie - staranna kaligrafia i miniaturowe obrazy nie są dziełem komputerów, ale ludzkich rąk.
Kamil Królikowski urodził się przed 24-laty w Zgierzu, a mieszka w Łodzi. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych. Prace młodego artysty dotarły do Przasnysza dzięki pomocy wuja twórcy, który tu mieszka i dzięki temu przasnyszanie mogli je obejrzeć. Wystawa Kamila Królikowskiego zatytułowana "Gość domowy Święty Stanisław Kostka w progach Jaśnie Wielmożnych Błażeja i Marii Grafów Krasińskich" została otwarta 10 października w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.
Głównymi elementami wystawy są Kazania poświęcone św. Stanisławowi z 1744 roku, które zostały przez autora przepisane i przyozdobione. Na 43 kartach obok ozdobnego tekstu znajdują się wplecione motywy przasnyskich krajobrazów i kościołów, które wg Królikowskiego najlepiej oddają tematykę tych kazań. Obok rękopisów zaprezentowano również obrazy olejne przedstawiające przasnyskie i rostkowskie pejzaże leśne, stare dworki i panoramę klasztoru o.o. pasjonistów.
W czasie otwarcia wystawy Kamil Królikowski otrzymał z rąk Zofii Turowieckiej tytuł honorowego członka Naczelnego Organu Wesołej Komitywy Uzurpatorów Rzeczywistości, który był dla młodego twórcy miłym zaskoczeniem. Wszyscy, którzy chcieliby obejrzeć wystawę mogą jeszcze odwiedzić przasnyskie Muzeum Historyczne do 7 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki