Mieszkasz na osiedlu z wielkiej płyty? Przeprowadzono szczegółowe kontrole

Redakcja
Obserwacje i działania diagnostyczne w obszarze budownictwa wielkopłytowego  w latach 1965- 1985, potwierdzają szereg nieprawidłowości, które powstały w różnych fazach wznoszenia budynków.
Obserwacje i działania diagnostyczne w obszarze budownictwa wielkopłytowego w latach 1965- 1985, potwierdzają szereg nieprawidłowości, które powstały w różnych fazach wznoszenia budynków. Karolina Misztal
Udostępnij:
Budownictwo wielkopłytowe, wznoszone w latach 1960- 1985, stanowi blisko 20 proc. zasobów mieszkaniowych w Polsce, co daje około 12,5 mln mieszkań. - Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość- mówił wiceminister Soboń.

Negatywna ocena budownictwa wielkopłytowego wynika przede wszystkim z zastosowanych rozwiązań funkcjonalno- użytkowych, będących przede wszystkim skutkiem obowiązujących w czasach PRL tzw. normatyw projektowania NTP-59 i NPT- 74 oraz postępującej degradacji technicznej elementów instalacyjnych i wykończeniowych budynków. Wykonanych zgodnie z ówczesnymi standardami jakościowymi.

- Dzisiaj żadnego zagrożenia jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o trwałość tych budynków. Warto jednak skorzystać z tych badań, które przeprowadziliśmy po to, żeby dobrze nimi zarządzać. A tam gdzie jest potrzeba, wzmocnić łączenia tak, aby kolejnym pokoleniom te budynki służyły, ponieważ dzisiaj są budynkami, które bardzo często znajdują się w dobrych lokalizacjach miejskich, z dostępem do infrastruktury społecznej, z dobrym dostępem do komunikacji publicznej, do zieleni- mówił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.- Warto mieszkać w wielkiej płycie, ale warto też o nią dbać- dodaje.

Obserwacje i działania diagnostyczne w obszarze budownictwa wielkopłytowego w latach 1965- 1985, potwierdzają szereg nieprawidłowości, które powstały w różnych fazach wznoszenia budynków.

Przeczytaj także:

Błędny jest pogląd, jakoby te budynki miały pięćdziesięcioletni okres „trwałości”. Czas życia tych budynków jest wielokrotnie dłuższy- tłumaczy z kolei dr inż. Robert Geryło, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej.- Dzisiaj w zasadzie mamy do czynienia tylko z jedynym, potencjalnym źródłem awarii, czyli sytuacjami wyjątkowymi, mam tutaj na myśli np. wybuchy gazu oraz szkody górnicze na terenach- dodaje.

Najczęściej wymieniana jest tutaj jakość wykonania prefabrykatów, zastosowane nieodpowiednich materiałów i wyrobów budowlanych, a także montażu, obniżające jakość użytkowanych mieszkań. W konsekwencji dostrzega się niski komfort użytkowy mieszkań, niewystarczającą izolacyjność cieplną przegród zewnętrznych czy niedostateczny stan urządzeń budowlanych.

- Jeżeli chodzi o mankamenty eksploatacyjne z którymi mamy najczęściej do czynienia to będą różne zarysowania, nieszczelności, uszkodzenia elementów, które są narażone na czynniki zewnętrzne- dodaje Geryło.

Wiceminister dodał, że tak jak o inne budynki trzeba o nie dbać. Przygotowane po badaniach przez ITB zalecenia umożliwią sprawdzenie specyficznych dla tych budynków elementów podczas kontroli okresowych. Zapowiedział także zmiany w ustawie o termomodernizacji i remontach, które umożliwią finansowanie dodatkowych wzmocnień płyt trójwarstwowych przy okazji termomodernizacji. Potencjalna wartość takich inwestycji to 25,8 mld zł w tym: termomodernizacja – 17,2 mld zł i montaż kotew – 8,6 mld zł. Potencjalna wartość dofinansowania publicznego w formie premii może wynieść 7 mld zł. Potencjalnie premia przy termomodernizacji to 16 proc. a przy montażu dodatkowych wzmocnień płyt premia będzie dotyczyła 50 proc. kosztów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkasz na osiedlu z wielkiej płyty? Przeprowadzono szczegółowe kontrole - Strefa Biznesu

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kajtuś
Oczywiście że można spać spokojnie, to tylko jakas negatywna narracja malkontentów, że zaraz się zawalą. Co więcej, technologia prefabrykatów betonych wraca ze wzmożoną siłą - budowa przenosi się do fabryk, czas trwania znacznie krótszy więc i taniej a dobrze. Wzór.
n
normals
won!
a
ansia
Ja pracowałem w fabryce domów i wiem jakiej jakości jest stal w płytach i jak solidne są wiązania zbrojeń. Mieszkałem w płycie i wiem też jak są to hałaśliwe domy. Teraz na szczęście mieszkam w domu drewnianym, tzw. kanadyjczyku. Rozumiem dlaczego w Niemczech dokonano wielu rozbiórek osiedli z czasów NRD.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie