Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanki powiatu ostrowskiego nie chcą się badać!

MU
M.Uścińska
Zobacz, w których gminach kobiety najlepiej dbają o swoje zdrowie

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowi Mazowieckiej kieruje do mieszkańców powiatu ostrowskiego dwa wojewódzkie programy edukacyjne mające na celu ustrzec ich przed chorobami nowotworowymi.

Informacje o badaniach profilaktycznych są kierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a przez uświadamianie młodzieży, informacje te trafiają do ich rodziców.

W tej chwili sanepid jest w trakcie realizacji dwóch programów: na temat raka piersi "Od samobadania piersi do mammografii" oraz "Wybierz życie - pierwszy krok" na temat profilaktyki raka szyjki macicy.

Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. Ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem, ale edukacja młodych ludzi może pomóc w wyrobieniu nawyku poddawania się badaniom profilaktycznym i wpływania na swoje otoczenie (np mamy, ciocie, babcie).

Jak dowiedzieliśmy się od pracowników oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia PSSE w Ostrowi Mazowieckiej, program dotyczący profilaktyki raka piersi, w tym roku szkolnym zrealizowały już 4 szkoły: Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół nr 1 i nr 2 (realizacja trwa) w Ostrowi, a także Zespół Szkół w Małkini, obejmując edukacją ogółem 719 uczniów w 28 klasach. Do programu przystąpi niedługo Zespół Szkół CKR w Lubiejewie.

Ponadto pielęgniarki szkolne w 2 gimnazjach od kilku lat kontynuują wśród uczennic trzecich klas gimnazjum program edukacyjny nt. profilaktyki raka piersi pt. "Różowa wstążeczka". W ciągu trzech edycji programu 18 zajęciami edukacyjnymi objęto 235 gimnazjalistek.

Jeśli chodzi o powiat ostrowski, programem wczesnego wykrywania raka piersi objęto 22,76 % kobiet. Najwięcej osób objętych takim działaniem ma gmina Małkinia Górna - ponad 19%, a najmniej Szulborze Wielkie i Zaręby Kościelne - ponad 8%.

Drugi program, "Wybierz życie - pierwszy krok" (również prowadzony w szkołach) obejmuje tematyką profilaktykę raka szyjki macicy. Celem głównym programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę, ale również przygotowanie młodzieży do roli środowiskowych liderów edukacji zdrowotnej.

W tym roku szkolnym zajęcia edukacyjne zakończyły się wśród uczniów 15 klas w Rubinku, ZS w Małkini oraz w LO, zatem kolejnych 440 uczniów poszerzyło wiedzę nt profilaktyki chorób nowotworowych. Ale to nie wszyscy, jak podaje sanepid, zajęcia edukacyjne będą kontynuowane w Ekonomiku i ZS CKP w Lubiejewie.

Jeśli chodzi o objęcie programem profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, jest to tylko 13,69 % w skali powiatu. Według informacji z 1 stycznia 2011, najwięcej przebadanych jest w gminach Małkinia Górna i Nur (ponad 30%), a najmniej w gminie Boguty-Pianki - 3,04%.

Materiały informacyjno-edukacyjne związane z programami profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy dostępne są w zakładach opieki zdrowotnej oraz PSSE w Ostrowi Mazowieckiej, ul. Sikorskiego 3, pokój nr 1. Do dyspozycji szkół dodatkowo jest też model piersi ułatwiający naukę samobadania piersi i wczesnego rozpoznawania zmian chorobowych.

Pracownicy oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia ostrowskiej PSSE przekonują, że spotkania edukacyjne wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych oraz ich rodziców mogą zwiększyć efektywność działań profilaktycznych w zakresie zwalczania chorób nowotworowych, dlatego zachęcają realizatorów do kontynuacji spotkań edukacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki