Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Chełmna: Mąż leczy się psychiatrycznie, a pracuje z bronią!

Monika Smól
Monika Smól
Chełmnianka boi się, że jej mąż - ochroniarz mający broń - zrobi komuś krzywdę.
Chełmnianka boi się, że jej mąż - ochroniarz mający broń - zrobi komuś krzywdę. Info MOW
- Mąż leczy się psychicznie, a pracuje z bronią - ochrania jednostkę wojskową - twierdzi żona. W firmie ochroniarskiej mówią, że pracownicy są badani.

Kobieta opowiada, że do napisania listu skłoniło ją popełnienie samobójstwa przez pracownika ochrony jednostki.

- Mąż leczący się psychiatrycznie jest uprawniony do pracy jako kwalifikowany pracownik ochrony? - pyta kobieta. - Badania specjalistyczne w celu utrzymania uprawnień przechodzi poświadczając nieprawdę, że nie leczy się psychiatrycznie. Przy swojej niestabilności psychicznej, pracując z bronią palną, może zagrażać nie tylko swojemu życiu, ale - co gorsza - współpracowników i osób postronnych - czego moje sumienie by nie zniosło. Wiem od męża, że takie praktyki są często stosowane wśród byłych pracowników służb mundurowych i jest zastanawiające, że osoby leczące się psychiatrycznie tak łatwo dostają uprawnienia do pracy z bronią. Mąż jest emerytowanym policjantem.

Chełmińską jednostkę wojskową ochraniają pracownicy firmy City Security.

Zobacz też: Komendant policji w Chełmnie odwołany! Po awanturze na weselu

- Menedżerowie naszej firmy monitorują usługę ochrony realizowaną przez nich i każdy sygnał związany z przebiegiem ich pracy, zwłaszcza odbiegających od norm zdarzeń - mówi Andrzej Mazurowski z City Security. - Ich działania są pod stałym nadzorem inspektorów. Jest to związane z wypełnianiem wymogów wynikających z przepisów, z najwyższych standardów obowiązujących u nas, jak wynika ze zobowiązań wobec zleceniodawcy. Zatrudnieni u nas przy ochronie obiektów wojskowych przechodzą okresowe testy psychologiczne i badania lekarskie. Dodatkowe procedury obowiązują uzbrojonych. Na etapie ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na broń zobowiązane są do poddania się badaniom. Lekarz kieruje ponadto te osoby na specjalistyczne badania: psychiatryczne i okulistyczne, jeśli uzna to za konieczne - też na inne.

W firmie ochroniarskiej zapewniają, że monitorują okres ważności badań, przypominają przed upływem terminu. Pracownik posiadający pozwolenie na broń musi też wysyłać oryginalne badania do Komendy Wojewódzkiej Policji, która zobowiązuje do kolejnego ich wykonania. Jeżeli pracownik nie spełni warunku, zostaje skreślony przez KWP z wykazu kwalifikowanych pracowników ochrony, mających pozwolenie na broń. I nie może wykonywać zadań przy ochronie obiektów specjalnego znaczenia, np. wojskowych.

- Pozwolenia na broń wydają KWP - wskazuje Mazurowski. - Wnioskodawca nie może stanowić zagrożenia dla siebie, porządku, bezpieczeństwa publicznego, przedstawia ważną przyczynę posiadania broni. Większość ochroniarzy w Chełmnie to obecni lub byli wieloletni pracownicy Oddziału Wart Cywilnych i Pracowników Wojska. Wielu zajmowało się ochroną tej jednostki, pracując w firmie, która wcześniej świadczyła tam analogiczną usługę. Są badani systematycznie, a wynik badań każdego był pozytywny.

I dodaje, że wspomniane samobójstwo nie miało miejsca ani w czasie, ani w miejscu pracy.

- Kilka dni wcześniej poprosił o skorzystanie z dni wolnych, by „załatwić prywatne sprawy” - mówi Andrzej Mazurowski. - Nie był nawet wpisany do grafika.

Czytaj też: Pokazywał pistolet znajomemu. Broń wystrzeliła. To mógł być wypadek [wideo, zdjęcia]

W JW zapewniają, iż wszelkie informacje dotyczące pracowników ochrony traktują poważnie.

- Wystąpiliśmy do specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej City Security, ochraniającej nasze kompleksy, z żądaniem wyjaśnienia. Informacje nie są potwierdzone, sprawę wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa - mówi ppor. Robert Wal, oficer prasowy 3 BDM w Chełmnie. - Jako jednostka wojskowa nie mamy wpływu na wybór firmy ochraniającej nasze obiekty. Wybierana jest w drodze przetargu przez 13 WOG w Grudziądzu. Pracowników do ochrony kieruje City Security, według wytycznych 13 WOG zgodnie z naszymi wymogami. Grafik pracy pracowników ustalany jest przez koordynatora z tej firmy. Naszym obowiązkiem jest sprawdzenie dokumentów pracowników SUFO przed objęciem przez nich służby, tj. legitymacji kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej i legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni oraz sprawdzenie znajomości obowiązków związanych z pełnieniem służby ochronnej.

Chełmnianka boi się, że jej mąż - ochroniarz mający broń - zrobi komuś krzywdę.
Chełmnianka boi się, że jej mąż - ochroniarz mający broń - zrobi komuś krzywdę. Info MOW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkanka Chełmna: Mąż leczy się psychiatrycznie, a pracuje z bronią! - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki