Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania z rynku wtórnego podrożały do 15 procent. Ceny mieszkań idą w górę w całej Polsce

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkania z rynku wtórnego podrożały w pierwszym kwartale br. nawet o 11–15 procent.
Mieszkania z rynku wtórnego podrożały w pierwszym kwartale br. nawet o 11–15 procent. ErikaWittlieb (Pixabay.com)
W pierwszym kwartale 2018 r. mieszkania z rynku wtórnego cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale też podrożały. Wraz z rosnącym popytem ceny mieszkań wzrosły w całym kraju.

Rynek wtórny wciąż przeżywa boom, zarazem jednak rosną ceny i czynsze – wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. W ocenie pośredników w obrocie nieruchomościami w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 roku sprzedało się nawet o 6–10 proc. więcej mieszkań niż w poprzednim kwartale. Jednocześnie aż 90 proc. badanych zauważyło, że mieszkania z rynku wtórnego podrożały, a 70 proc. stwierdza, że wzrosły czynsze w używanych mieszkaniach na wynajem.

Mieszkania z rynku wtórnego – większa sprzedaż, wyższe ceny

Jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego, większe zainteresowanie klientów takimi lokalami zaobserwowała ponad połowa ankietowanych przez PFRN pośredników. Wzrost sprzedaży nastąpił przede wszystkim w większych miastach, gdzie podaż lokali jest duża. Zarazem jednak aż co trzeci pośrednik zauważył spadek liczby transakcji, a problem ten dotknął przede wszystkim mniejsze miejscowości. Co gorsza, zdaniem ekspertów w mniejszych ośrodkach najszybciej wzrosły też ceny lokali.

– Taka sytuacja wynika niewątpliwie z końca programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ostatnia możliwość, by skorzystać z dopłat napędziła koniunkturę. W niektórych ośrodkach wysokie ceny związane są jednak z brakiem mieszkań na rynku – wyjaśnia Andrzej Piórecki, prezydent PFRN.

Przejrzyj oferty: Mieszkania rynek wtórny

Mieszkania z rynku wtórnego ceny
PFRN

Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego podrożały w całym kraju. Większość ankietowanych zaobserwowała jedynie niewielkie podwyżki w granicach 5 proc., ale ponad jedna piąta wskazała, że ceny mieszkań z rynku wtórnego wzrosły nawet o 15 proc. Warto przypomnieć, że według danych NBP do grona miast, w których średnie transakcyjne ceny na rynku wtórnym poszły w pierwszym kwartale 2018 roku w górę, należą m.in. Białystok, Gdańsk, Katowice, Łódź, Rzeszów, Szczecin i Warszawa.

Ceny mieszkań na sprzedaż w Polsce wciąż wysokie

Obserwacje pośredników nieruchomości i Narodowego Banku Polskiego potwierdzają też eksperci serwisu Gratka.pl. Z analizy dokonywanych transakcji wynika, że drożeje zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny, a w największych miastach takich jak Katowice, Poznań czy Warszawa ceny mieszkań rosły w pierwszej połowie 2018 r. nawet o 8 proc. miesięcznie. Jako ciekawostkę można podać fakt, że najniższe średnie ceny ofertowe odnotował Gorzów Wielkopolski – metr kwadratowy kosztuje tu 3538 zł/mkw. w mieszkaniu trzypokojowym oraz 3393 zł/mkw. w lokalach dwupokojowych i kawalerkach.

mieszkania z rynku wtórnego ceny mapa
Gratka.pl

Źródło danych: Ceny mieszkań w Polsce

Eksperci wskazują jednocześnie, że mieszkań na sprzedaż stale na rynku przybywa. W okresie od marca do maja 2018 r. w serwisie Gratka pojawiło się blisko 55 tys. nowych ofert mieszkaniowych. Na taki stan rzeczy z pewnością wpływa korzystna sytuacja gospodarcza Polski, która przekłada się na optymizm osób kupujących nieruchomości. Sporą część nabywców stanowią inwestorzy kupujący lokale pod mieszkania na wynajem.

– Ponad 35 proc. użytkowników poszukujących mieszkań w serwisie Gratka.pl jest zainteresowanych mieszkaniami z metrażem 50–65 mkw., czyli najczęściej są to mieszkania dwupokojowe, 28 proc. użytkowników poszukuje większych mieszkań – ponad 65 mkw. Najmniejszy udział mają osoby poszukujące kawalerek – 20 proc. – podsumowują autorzy raportu.

Jeśli chodzi o kupno mieszkania, takich nieruchomości na sprzedaż najczęściej poszukują osoby młode – do 37. roku życia. Najczęściej klienci ci zainteresowani są lokalami dwupokojowymi i trzypokojowymi. Mieszkania z rynku wtórnego cieszą się równie dużą popularnością jak mieszkania z rynku pierwotnego, a popyt jest wysoki w całym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkania z rynku wtórnego podrożały do 15 procent. Ceny mieszkań idą w górę w całej Polsce - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki