Mieszkańcy Rybienka nie chcą mieć domu dziecka po sąsiedzku

(EC)
Obecna siedziba domu dziecka w Dębinkach. Powiat szuka nowej lokalizacji dla placówki. Rozważana jest dzierżawa budynku w Rybienku Leśnym przy ul. Targowej
Obecna siedziba domu dziecka w Dębinkach. Powiat szuka nowej lokalizacji dla placówki. Rozważana jest dzierżawa budynku w Rybienku Leśnym przy ul. Targowej E. Czechowska
Udostępnij:
Mieszkańcy Rybienka Leśnego nie zgadzają się, aby w ich sąsiedztwie zlokalizowano Dom Dziecka, który obecnie mieści się w Dębinkach. Choć oficjalnej decyzji w sprawie przeniesienia placówki jeszcze nie ma, mieszkańcy poskarżyli się już na działania starosty w zakresie samego zamiaru zorganizowania domu dziecka na terenie ich osiedla.

Dom Dziecka mieści się w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym w Dębinkach. Ze względu na wysokie koszty utrzymania obiektu oraz złe warunki techniczne budynku, powiat od dłuższego czasu rozważa przeniesienie placówki w inne miejsce. Dokąd? Tego jeszcze nie wiadomo. Rozważane były różne lokalizacje, w różnych miejscowościach powiatu wyszkowskiego. Samorząd powiatu na żadną konkretną nie zdecydował się jednak. A ostatnio natomiast zarząd ogłosił publiczne zapytanie - ogłoszenie o zamiarze wynajęcia nieruchomości z przeznaczeniem na placówkę opiekuńczo-wychowawczą.

Jak mówi starosta, zarząd chce zbadać rynek nieruchomości pod kątem przeniesienia Domu Dziecka. Na zapytanie starostwa odpowiedziała jedna oferentka, właścicielka prywatnego domu przy ul. Targowej 19 w Rybienku Leśnym. Jej oferta spełniała wymogi techniczne stawiane przez powiat obiektowi, do którego potencjalnie miałby zostać przeniesiony Dom Dziecka, ale w dokumentacji złożonej na konkurs zabrakło zaświadczenia, przez co postępowanie musiało zostać unieważnione z przyczyn formalnych. Zarząd powiatu ponownie ogłosił otwarte zapytanie rynkowe, jednak tym razem na nieco zmienionych warunkach.

Zdaniem mieszkańców Rybienka, są to wszystko zabiegi, zmierzające do tego, by wybrać konkretny obiekt, właśnie ten zlokalizowany przy ul. Targowej.
- Zamieszczone ogłoszenie, a tym samym działalność zarządu powiatu, wskazują jednoznacznie na naruszenia obowiązujących przepisów prawa przez działania w kierunku wyłonienia konkretnej, mieszczącej się na terenie naszego osiedla nieruchomości, której właścicielka od wielu lat nie może sprzedać - ogłoszenie o sprzedaży widnieje na tym obiekcie od około 10 lat - piszą w swojej skardze mieszkańcy Rybienka Leśnego. (...)

Starosta Bogdan Pągowski protestu mieszkańców nie rozumie.
- To skarga na zamiary, bo przecież żadnych decyzji nie ma. My tylko badamy rynek, a wcale nie jest powiedziane, że nawet jeśli oferta z Targowej 19 ponownie wpłynie (dziś już wiemy, że wpłynęła - red.), to zostanie wybrana - mówi starosta.

Podkreśla zresztą, że to nie starosta ani zarząd powiatu będzie decydował, gdzie ma się przenieść Dom Dziecka, a jego dyrektor, co zarząd powiatu jedynie zatwierdzi . Zmiany w pytaniu badającym rynek zarząd też wprowadził na życzenie komisji konkursowej, której dyrektor jest jednym z członków. (...)

Ale w sprawie są też inne argumenty, które - choć nie zawarte przez mieszkańców w skardze - pojawiają się w rozmowach w cztery oczy. Mieszkańcy przyznają, że ich protest podyktowany jest również obawą o pogorszenie komfortu i bezpieczeństwa życia na osiedlu.

- Mieszkańcy obawiają się, że będą burdy na osiedlu - przyznaje Czesław Lach, przewodniczący Zarządu Osiedla Rybienko Leśne, który popiera skargę swoich sąsiadów.
- Ludzie chcę tu mieć trochę spokoju, bo to jest osiedle bez zakłóceń, spokojne - dodaje Czesław Lach.
- Są sytuacje, że pewnych obiektów nikt nie chce, mówią, że to trudna młodzież, ale jakieś miejsce musi dla nich być, bo los i tak ich już skrzywdził. Nie ma dobrego wyjścia w tej sytuacji. Ale mieszkańcy wskazują w piśmie inne lokalizacje - mówi radny z Rybienka Leśnego, Bogusław Frąckiewicz.

Więcej w papierowym wydaniu Głosu Wyszkowa

Podyskutuj na forum: Wyszków - forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie