Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaj inteligentnie

jaz
- Czy nie zapomniałam wyłączyć żelazka z gniazdka? - ile razy wracaliśmy z tym lub podobnym dylematem do zamkniętego już domu? Mieszkańcy inteligentnych domów nie mają takich problemów. Wychodząc z domu jednym pstryknięciem wyłączają wszystkie urządzenia elektryczne.

W inteligentnym domu, gdy z niego wychodzisz, zamykają się rolety zewnętrzne, zasłony w pokojach podnoszą się, obniża się temperatura, wentylacja ustawia się na minimalną moc, a niezgaszone lampy same się wyłączają.
Gdyby się jednak zdarzyło, że woda z niedokręconego kranu zaczęła zalewać dom, system czuwający nad mieszkaniem automatycznie zamknie jej dopływ i zadzwoni na telefon komórkowy właściciela.
Współczesnych ludzi niewiele jest już w stanie zaskoczyć. Zaawansowana elektronika jest obecna w naszym życiu na każdym kroku: komputer pokładowy w samochodzie, wielofunkcyjny telefon komórkowy, tylko w domach ciągle króluje tradycjonalizm. Chociaż i to się zmienia. Coraz więcej nowoczesnych domów to inteligentne domy, naszpikowane nowoczesną techniką.

Inteligencja pod strzechą

Dotychczasowe instalacje elektryczne sterujące oświetleniem, czy poszczególnymi elementami wyposażenia domu, działają jako samodzielne i niezależne. Idea nowoczesnego domu zakłada, że wszystkie instalacje, w które wyposażony jest dom, powinny działać razem, współpracować ze sobą i komunikować się. Celem projektantów jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, a jednocześnie doprowadzenie do oszczędności energii. Przy tym wszystkim urządzenia te mają być przyjazne dla użytkownika. W inteligentnym domu wszystkim można zarządzać przy użyciu jednego pilota lub nawet głosu.
W domu jednorodzinnym inteligenta instalacja jest obecna od fundamentu aż po poddasze. W piwnicy przy użyciu systemów elektronicznych zabezpiecza się pomieszczenia przed zalaniem wodą, a także nadzoruje się pracę pieca centralnego ogrzewania lub klimatyzacji. W domu inteligentne systemy mogą sterować oświetleniem, zasłonami, otwieraniem drzwi, regulacją otwierania okien. Natomiast w otoczeniu domu mogą dodatkowo sterować bramą, furtką i... np. fontanną.
Inteligentne rozwiązania elektroniczne stosowane są nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w biurowcach i centrach handlowych. W jednym z biurowców we Frankfurcie uchylanie okien jest uzależnione od siły wiatru. W nowoczesnych wieżowcach natężenie oświetlenia czy wysokość temperatury jest sterowana osobno dla każdego z pomieszczeń.
Wszystkie najnowsze rozwiązania z zakresu instalacji elektronicznych w inteligentnym domu będzie można obejrzeć 21 i 22 marca w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 przy ul. 11 Listopada 20 w godz. 8.00-16.00. Organizatorzy zapraszają szczególnie osoby, które budują lub remontują domy, prowadzą sklepy i hurtownie elektryczne, wykonują instalacje elektryczne oraz młodzież.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki