Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metalowa brać z Przasnysza

Marek Chrzanowski
Na płycie poświęconej legendarnemu zespołowi Bathory ukaże się cover w wykonaniu przasnyskich metalowców. Krążek wyda szwedzka wytwórnia.

Metalowcy z Przasnysza nie chcą mieć nazwisk. - A jak się nazywa Madonna? - pyta lider zespołu Thirst, przedstawiając się jako Occulta. Niech mu będzie.
Historia zespołu Thirst rozpoczyna się pod koniec 1991 roku.
- Razem z Samaelem postanowiliśmy wyrazić swoje inspiracje, zresztą nie tylko muzyczne, za pomocą ekstremalnych dźwięków i myślę, że nie mniej ekstremalnych tekstów. W dwuosobowym składzie - gitara i perkusja - graliśmy do 1992 roku, kiedy to na drugiej gitarze zasilił nas Morlock - opowiada o początkach zespołu Occulta. W takim właśnie składzie nagrali w 1993 roku taśmę "...Darkness...", którą w tym samym roku wydała z kserowaną okładką bardzo "podziemna" przasnyska wytwórnia Hush Promotion. Na tamte czasy był to naprawdę niemały sukces dla zespołu poruszającego się w tym nurcie muzycznym.
Produkcja ta pozwoliła zespołowi Thirst po raz pierwszy zaistnieć na łamach prasy undergroundowej, a także sławić nazwę zespołu wśród ludzi z tzw. branży. Zaraz po tym szeregi zespołu opuścił Samael, a jego miejsce za perkusją zajął Aiwass. Po kilkumiesięcznych próbach w warunkach domowych nagrali w 1994 roku taśmę demo "The Might of the Pagan Belief", którą na początku roku 1995 wydała oficjalnie kielecka wytwórnia Astral Wings Records nakładem 500 kopii. Taśma otrzymała bardzo przychylne recenzje i opinie wśród "metalowej" braci. Pozycja Thirst w "podziemiu" rosła.
- Ale któregoś dnia wszystko zaczęło się walić i to nie z przyczyn od nas zależnych. I nagle zostałem sam, jako jedyny członek zespołu - wspomina Occulta, który dalej tworzył i nagrywał samodzielnie. Rozpoczął solową pracę nad kolejnym materiałem. - W roku 1997 nagrałem praktycznie sam kolejną odsłonę Thirst zatytułowaną "Per Aspera ad Astra", która szybko zaowocowała kontraktem z warszawską wytwórnią Novum Vox Mortis. Niestety po rocznym milczeniu niedoszłego wydawcy okazało się, że firma upadła, a kontrakt został anulowany - opowiada lider, który zdegustowany zaistniałą sytuacją odłożył materiał na półkę.
Płyta czekała na lepsze czasy. I doczekała się. Pod koniec 2003 roku do lidera Thirsta odezwał się szef młodej warszawskiej wytwórni Alles Stenar w sprawie ewentualnego wydania "Per Aspera ad Astra" na CD.
- Człowiek wydał mi się rozsądny. Zgodziłem się na wydanie, podpisałem z nim papiery i tym razem się nie pomyliłem - ocenia Occulta.
Na początku roku 2004 został wydany zremasterowany materiał na srebrnym krążku. Recenzje, tym razem już w oficjalnej prasie muzycznej, nie tylko zresztą krajowej, są doskonałe, lepsze nawet niż w okresie na krótko po jego nagraniu.
- Nasza współpraca z Alles Stenar doprowadziła także do nagrania przez nas w maju 2004 roku już w trzyosobowym składzie coveru zespołu Bathory dla szwedzkiej stajni Total Holocaust Records. Kompilacja będzie nosiła nazwę "Tribute to the Fallen" i poświęcona będzie legendarnemu już zespołowi Bathory.
- Jestem wielce zaszczycony tym faktem, gdyż od samego początku istnienia Thirst jest on moją wielką inspiracją twórczą i duchową - mówi metalowiec z Przasnysza. - Teraz mam okazję oddać mu hołd coverem utworu "Raise the Dead", w towarzystwie zespołów z całego świata, m.in. z: Holandii, USA, Szwecji, Niemiec. Ma się ona ukazać na przełomie roku 2004/2005. Thirst nie narzeka na zbyt wiele wolnego czasu, wciąż tworzy i nagrywa. - Obecnie jesteśmy w trakcie nagrań czterech nowych utworów na split CD z dwoma innymi polskimi zespołami dla Alles Stenar. Jak mówi szef wytwórni, płyta powinna ukazać się w pierwszym lub drugim kwartale 2005 roku - zapowiada Occulta.

Aktualnie Thirsta tworzą trzy osoby: Occulta, Wrack i Vojciech.
- Ja nagrywam wszystkie gitary, wokale, piszę większość muzyki i tekstów. Wrack, mój wieloletni kamrat, zajmuje się partiami basu, a Vojciech obsługuje instrumenty klawiszowe - wyjaśnia Occulta. - Wszyscy odpowiadają za ostateczne brzmienie i nastrój panujący w naszej muzyce. Nowy skład na pewno dodał nieco świeżości naszemu stylowi, co jest jak najbardziej wskazane. Niestety, obecny skład nie jest w stanie koncertować, i tak było prawie zawsze.
- Po prostu żyję w małym mieście, w którym nie ma za bardzo ludzi kompetentnych do grania muzyki ekstremalnej, a tym samym obsadzenia reszty miejsc w Thirst - twierdzi lider. - Można powiedzieć, że jest on tworem czysto studyjnym. W sumie nigdy mi to nie przeszkadzało, choć przyznaję, że czasami mamy chęć wejść na deski sceny i przekonać się, jak zabrzmiałoby to na żywo. Kto wie, może w przyszłości...

*

Bathory to jeden z najbardziej znaczących zespołów w muzyce black metalowej i viking metalowej, mający jednocześnie największy wpływ na kierunki rozwoju tych dwóch pochodnych heavy metalu. Został założony w Sztokholmie, w maju 1983 przez piętnastoletniego Thomasa Forsberga ukrywającego się pod pseudonimem Quorthon Seth. Thomas był liderem zespołu i jedynym jego stałym członkiem. Takie albumy jak: Bathory, The Return... czy Under the Sign of the Black Mark stały się kanonem na black metalowej scenie i inspiracją dla wielu młodych zespołów na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Lider i jedyny członek zespołu - Quorthon Seth - zmarł niespodziewanie na atak serca 7 czerwca 2004 r., podczas nagrywania kolejnej płyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki